proml
Lasy Państwowe

Trzecia edycja akcji #SadziMY

Dodano: 04.10.2021

W ubiegły czwartek i piątek (30.09 i 1.10 br.) odbyła się trzecia edycja akcji #SadziMY, której inicjatorem jest prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, sadził młode drzewka w Lesie Wolborskim w łódzkim Nadleśnictwie Piotrków.

 

 

Prezydent Andrzej Duda zaś podziękował uczestnikom akcji, że przy jej okazji zadbano o dwa pomniki znajdujące się na terenie Lasu Wolborskiego - jeden upamiętniający 42 Polaków rozstrzelanych przez Niemców i drugi poświęcony pamięci prawie 600 Polaków narodowości żydowskiej zamordowanych w tych lasach. Podkreślił także ważną rolę jaką spełnia sadzenie (odnowienie) drzewostanów w ochronie klimatu: To metoda by chronić klimat w lepszy sposób, poprzez tworzenie zbiorników węgla, który magazynowany jest w drzewach. Doskonale wiemy, że walka z dwutlenkiem węgla jest podstawowym zadaniem służącym ochronie klimatu. Zysków z sadzenia lasu jest wiele. Tworzymy miejsce do wypoczynku, ale także ochronimy klimat i tworzymy surowiec drzewny oraz budujemy bogactwo naszego kraju - powiedział prezydent.

 

Pierwsza Dama zaznaczyła, że ogólnopolska akcja ma uświadomić społeczeństwu, że las jest wspólnym dobrem, z którego korzystamy, dlatego wszyscy powinniśmy wspólnie o niego zadbać. - To, co najważniejsze to fakt, że polskie lasy są dostępne dla każdego, kto chce odpocząć, zrelaksować się, odetchnąć od miejskiego zgiełku, by spędzić trochę czasu w bliskim kontakcie z przyrodą - dodała Agata Kornhauser-Duda.

 

W akcji brał udział także wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, który podkreślił, że lasów w Polsce stale przybywa, zajmują one już jedną trzecią powierzchni kraju.

 

– Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować. Sadzenie drzew to jeden ze skutecznych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu. Pochłaniają dwutlenek węgla, spowalniają spływ wód powierzchniowych oraz poprawiają mikroklimat. Dlatego tak ważna jest troska o polskie lasy – powiedział.

 

Jak dodał, w siedzibach nadleśnictw udostępnianione zostaną każdemu chętnemu sadzonki rodzimych drzew. Leśnicy podpowiedzą też, w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki.

 

 

 

Źródło: Lasy Państwowe

Fot. Martyna Majda

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE
accessories for men and women by https://www.replicauhren.to/. https://de.wellreplicas.to/ rolex is one representative of superb watchmaking crafts. it.buywatches.is forum second-hand industry is at the same time extremely popular during the world-wide sector. search top professional design of https://www.redditwatches.com from authentic online store. waterproof ability is definitely the good thing about best swiss https://wherewatches.com.