oleje Klimowicz Neste
Lasy Państwowe

Pakiety harwesterowe w toruńskiej dyrekcji LP?

Dodano: 03.08.2020

Otrzymujemy sygnały od naszych czytelników, że Lasy Państwowe szykują na przyszły rok pakiety harwesterowe.

 

 

Udało nam się zdobyć informacje, opracowane przez RDLP w Toruniu na temat możliwości harwesterowego pozyskania w poszczególnych nadleśnictwach.

 

Nadleśnictwa na polecenie "góry" miały przygotować informacje, ile z zaplanowanej na przyszły rok do pozyskania ilości drewna można pozyskać maszynowo. Dodajmy, że drewno przeznaczone do pozyskania harwesterami może być wydzielone w pakiety harwesterowe, ale może także zostać ujęte w "zwykłych" pakietach obszarowych.

 

Według opracowania RDLP w Toruniu, harwesterami można pozyskać prawie połowę masy drewna przeznaczonej do pozyskania na rok przyszły w zabiegach trzebieżowych i rębniach.

 

Na terenie RDLP w Toruniu są takie nadleśnictwa, w których "pod harwestera" nadaje się ponad 70 proc. masy. Są to nadleśnictwa: Czersk, Osie, Tuchola, Zamrzenica, Woziwoda i Trzebciny.

 

Są też takie, gdzie niewiele drzew trafi pod głowicę. Mniej niż 20 proc. masy nadaje się pod maszynowe pozyskanie w nadleśnictwach: Miradz, Runowo, Skrwilno.

 

Jest jeszcze trzeci typ nadleśnictw, gdzie pakietów harwesterowych się nie planuje. Drewna pod maszyny jest tam ok. 30 proc. (jedynie nadleśnictwo Żołędowo ma większy odsetek drewna nadający się pod wycinkę harwesterami - sięga on niemal połowy masy, ale pakietów tam również ma nie być). Nie będzie też pakietów harwesterowych w Nadleśnictwie Skrwilno, gdzie pod maszyny nadaje się 19 proc. masy, ale nadleśnictwo ma własne maszyny. Inaczej w Dąbrowie i Zamrzenicy, które pomimo posiadania własnych maszyn zorganizują przetargi z przeznaczeniem masy pod pozyskanie maszynowe dla zuli.

 

Więcej informacji w poniższej tabeli:

 

 

Informacje zawarte w powyższej tabeli to opracowanie RDLP w Toruniu, pokazujące potencjalne możliwości pozyskania harwesterowego w 2021 r. Nie jest pewne, czy i ile masy nadającej się pod harwestery trafi w przetargach do pakietów harwesterowych. Pamiętajmy, że ostateczna decyzja w tej kwestii, zgodnie z prawem zamówień publicznych, należy do nadleśniczego.

 

Jednak, jak mówią nam przedsiębiorcy z tego terenu, pakiety harwesterowe są już przesądzone.

 

Mówią nam także, że z ich obliczeń wynika, że nadleśnictwa na usługi leśne nie planują przeznaczyć w 2021 r. więcej pieniędzy niż w tym roku. Wręcz może być przeciwnie, stawki wg ich obliczeń raczej mogą spaść...

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE