utech
Lasy Państwowe

Leśnicy uczą się latać dronami

Dodano: 16.07.2018

Leśnicy szkolą się w zakresie obsługi i pilotażu dronów. Od kilku miesięcy w Nadleśnictwie Rzepin (RDLP w Szczecinie) działa specjalistyczny ośrodek szkoleniowy.

 

 

Szkolenia w Centralnym Ośrodku Szkolenia Operatorów Dronów na Potrzeby Leśnictwa są skierowane nie tylko do pracowników Lasów Państwowych, ale także służb mundurowych wykorzystujących drony w swojej pracy.

 

Zajęcia praktyczne są prowadzone z wykorzystaniem dronów, zaliczonych do różnych kategorii wagowych, w zależności od potrzeb kursantów. Kursanci mają do dyspozycji także dziesięć symulatorów bezzałogowych statków powietrznych.

 

Szkolenie nie ogranicza się jedynie do nauczenia się obsługi „bezzałogowców”. Kurs obejmuje również wykłady z zakresu termowizji, termografii oraz fotogrametrii, które w przyszłości ułatwią obróbkę i interpretacje materiałów uzyskanych podczas lotów.

 

Co ważne, uczestnicy szkoleń mogą zdobyć uprawnienia do lotów w zasięgu wzroku (VLOS) oraz poza zasięgiem wzroku (BVLOS). Po zakończonym szkoleniu kandydaci przystępują do egzaminu przed przedstawicielem Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC).

 

W leśnictwie „bezzałogowce” wykorzystywane są m.in. w czasie inwentaryzacji zasobów przyrodniczych, taksacji oraz inwentaryzacji obszarów leśnych, badaniu sukcesji roślinnej, ocenie zmian zachodzących w krajobrazie, inwentaryzacji zwierząt oraz ocenie rozmiaru szkód powodowanych przez zwierzynę w uprawach rolnych i leśnych, ochronie przeciwpożarowej lasu, zwalczaniu szkodnictwa leśnego, wykonywaniu pomiarów, ortofotomap bądź ocenie rozmiaru klęsk żywiołowych.

 

 

Źródło: lasy.gov.pl

Fot. J. Duszkiewicz

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE