mdl witkowski
Lasy Państwowe

10% lasów wyłączone z użytkowania?

Dodano: 05.02.2021

Unia Europejska pracuje nad nowymi przepisami, które miałyby objąć ochroną ścisłą i wyłączyć z gospodarowania 10% całkowitej powierzchni kraju (wliczając to również wody terytorialne). W LP obawiają się, że będzie to głównie powierzchnia leśna, która znajduje się pod ich nadzorem.

 

 

Ciekawą rozmowę z Edwardem Siarką, pełnomocnikiem Rządu ds. leśnictwa i łowiectwa oraz Andrzejem Koniecznym, dyrektorem generalnym LP opublikował Tygodnik DoRzeczy na swoim profilu Youtube. Poniżej cały film:

 

 

Jednym z tematów rozmowy z zaproszonymi do studia goścmi są przepisy nad którymi pracuje UE - tzw. sprawa "zielonego ładu", na którą składa się europejska strategia bioróżnorodności i strategia leśna. W założeniu mają one wyłączyć z gospodarowania część powierzchni krajów członkowskich. Ogólnie ochroną ma zostać objęte 30 proc. powierzchni kraju (wliczając w to wody terytorialne), w tym dodatkowo aż 10 proc. ma zostać objęte ochroną ścisłą. Jak tłumaczy Siarka (ok. 32:55 minuty), w naszych warunkach oznaczałoby to wyłączenie ok. 3 mln hektarów lasów, w których nie można byłoby prowadzić gospodarki leśnej, ani jakiejkolwiek innej. Aktualnie w różnych formach ochrony przyrody posiadamy ok. 0,5 mln ha.

 

LP obawiają się, że te brakujące 2,5 mln ha to będą lasy pod ich zarządem, ponieważ, jak dodaje minister, nie można wyłączyć z użytkowania terenów prywatnych. Skutkowałoby to wypłacaniem prywatnym podmiotom gigantycznych odszkodowań. Czy obawy leśników okażą się słuszne?

 

Na początku rozmowy dowiadujemy się także o ile drewna mniej sprzedały Lasy Państwowe w zeszłym roku. - 5 procent, odpowiada Andrzej Konieczny. 

Obiektywnie patrząc jest to bardzo dobry wynik, do pozazdroszczenia w dobie kryzysu przez inne przedsiębiorstwa.

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE