stihl
Rakowski
Informacje

Zniszczenia w Puszczy Białowieskiej

Dodano: 29.08.2017

27 sierpnia br. przez teren Puszczy Białowieskiej przeszła kolejna w tym roku burza, niszcząc ok. 10 tys. m3 drewna.

 

 

Według białostockiego biura prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej porywy wiatru dochodziły do 90 km/h. Podmuchy połamały sosny, osiki, brzozy, olsze, dęby, suche jesiony i zabite przez kornika drukarza świerki. Niektóre z nich stały wzdłuż dróg i szlaków turystycznych.

 

Największe wiatrołomy i wiatrowały są w Nadleśnictwie Hajnówka. Szkody w lesie są rozproszone, ale mają też formę gniazd.

 

Zagrożeni mogli być turyści na szlaku kolejki wąskotorowej. Porywisty wiatr zaczął wiać niedługo po przyjeździe pociągu do uroczyska Topiło i wyjściu z niej turystów. Leśnicy wstrzymali kursowanie kolejki.

 

Podobna sytuacja miała miejsce na drodze pomiędzy miejscowościami Topiło i Piaski w Puszczy Białowieskiej. Tam także powalone drzewa zatarasowały przejazd. Usuwanie z drogi połamanych drzew i konarów trwało kilka godzin.

 

W tej chwili w Nadleśnictwie Hajnówka leśniczowie i straż leśna kontrolują lasy szacując szkody. Najwięcej jest ich w obrębie leśnym Starzyna. Front burzowy z porywistymi wiatrami przyszedł z południowego zachodu i powalił drzewa w pasie szerokości ok. 1 km i długości ponad 10 kilometrów.

 

 

Źródło: lasy.gov.pl

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE