nokian
xleasing
Informacje

XI Ogólnopolska Konferencja Studentów Leśnictwa

Dodano: 07.05.2018

W dniach 19-22 kwietnia 2018r., w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie, odbyła się XI Ogólnopolska Konferencja Studentów Leśnictwa pt. „Leśnik – w służbie lasu i człowieka”, zorganizowana przez Samorząd Studentów Wydziału Leśnego SGGW.

 

 

W Janowie Lubelskim spotkały się reprezentacje trzech Wydziałów Leśnych – ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

 

Pierwszego dnia o 18.00 wszyscy uczestnicy spotkali się na rozpoczęciu Konferencji. Przywitał ich zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Janów Lubelski pan Bartłomiej Kosiarski, który przybliżył sylwetkę Lasów Janowskich i historię regionu.

 

Drugiego dnia przedstawiciele Samorządu Studentów WL SGGW oficjalnie rozpoczęli XI Ogólnopolską Konferencję Studentów Leśnictwa. Prodziekan ds. dydaktyki prof. dr hab. Tadeusz Moskalik skierował do studentów swoje przemówienie.

 

Wystąpienia wygłosili także: dr hab. Stanisław Drozdowski, prodziekan ds. Nauki Wydziału Leśnego, Piotr Gołos – Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych Instytutu Badawczego Leśnictwa, Jacek Zadura – przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz studenci z sekcji Kół Naukowych Leśników – z Warszawy, Poznania oraz Krakowa.

 

Przed przerwą obiadową przyszedł czas na obejrzenie krótkometrażowych filmów konkursowych, polegającego ukazujących istotę pracy leśnika w służbie lasu i człowieka. W skład komisji oceniającej nadesłane prace wchodzili goście wygłaszający referaty oraz zastępca kierownika Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” Wojciech Tutka.

 

Po pokazie nadesłanych filmów i dłuższej przerwie, jury zdecydowało, że w tym roku zwycięski film został stworzony przez studentów z Poznania. Po wręczeniu nagród, uczestnicy konferencji udali się się na trzygodzinną sesję terenową, prowadzoną przez pana Bartłomieja Kosiarskiego.

 

 

Sobota rozpoczęła się od warsztatów w formule „open-space”. Wywołały one dyskusje między uczestnikami Konferencji. Przygotowana została lista tematów ważnych i trudnych dla współczesnego leśnika, obejmujących swym zakresem wiele dziedzin.

 

W trakcie każdej części prowadzono równolegle kilka dyskusji, dzięki czemu każdy mógł znaleźć wątek dla siebie. Zebrano wiele wniosków wyciągniętych dzięki wzajemnej polemice. Na koniec warsztatów zostały zebrane notatki sporządzone przez moderatorów tematów. Ulegną one redagowaniu i zostaną rozesłane do uczestników po konferencji.

 

Po warsztatach, zostały przedstawione kolejne referaty – Mariusza Nagadowskiego z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Małgorzaty Piotrowskiej, pracownicy firmy Taxus UL, dr hab. Pawła Staniszewskiego, reprezentanta Wydziału Leśnego SGGW oraz Kół Naukowych z Warszawy, Poznania i Krakowa. Pojawił się również pan Rafał Jajor, redaktor Gazety Leśnej, który przedstawił, jak skutecznie służyć lasowi za pomocą słowa pisanego.

 

Po wysłuchanych wystąpieniach, nadszedł czas na podsumowanie XI OKSL. Zaangażowanie uczestników widoczne było przez te wszystkie dni, szczególnie objawiając się w licznie zadawanych pytaniach i problemach, które poruszali po wysłuchanych referatach. 

 

W niedzielę oficjalnie zakończono konferencję.

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE