Kirdzik
WBleasing
Informacje

Wycinka bez kontroli

Dodano: 19.12.2016

Podczas zamkniętego dla mediów posiedzenia w Sali Kolumnowej PiS przegłosowało ustawę pozwalającą Ministerstwu Środowiska na zniesienie ograniczeń w wycinaniu drzew i lasów.

 

 

Leśnicy nie będą musieli przejmować się ochroną gatunków chronionych, a właściciele działek będą mogli wycinać drzewa bez ograniczeń.

 

Ustawa przeszła niezauważona nie tylko dlatego, że głosowano ją w najgorętszym momencie piątkowego kryzysu sejmowego, ale również dlatego, że media nie zostały wpuszczone do Sali Kolumnowej, a stenogramy i wyniki głosowań z tej części posiedzenia ciągle nie ma na stronie Sejmu. O ustawie poinformowała tylko PAP, a za agencją – Greenpeace Polska.

 

Wycinka lasów bez kontroli

 

Największą zmianę nowelizacja wprowadza w ustawie o lasach. Według nowego prawa: „minister określi, w drodze rozporządzenia, model sposobu realizacji celów i zasad gospodarki leśnej, będący kodeksem dobrych praktyk w zakresie gospodarki leśnej”.

A wtedy „gospodarka leśna wykonywana zgodnie z wymaganiami dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej nie narusza przepisów o ochronie poszczególnych zasobów, tworów i składników przyrody, w szczególności przepisów art. 51 i art. 52 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody”.

 

Wycinka drzew na działkach i miedzach

 

Ustawa przewiduje także zniesienie ograniczeń dla właścicieli działek – do tej pory, by wyciąć drzewa starsze niż 10 lat, musieli oni prosić odpowiednie organy o pozwolenie. Teraz będzie można drzewa wyciąć bez ograniczeń. Oznacza to więc możliwość wycięcia lasu, który wyrósł na prywatnej działce.

 

Nowelizacja musi teraz przejść przez Senat – a według opinii Biura Analiz Sejmowych może zostać uznany za niezgodny z prawem UE.

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE