stihl
bsl truck
Informacje

Trump chce grabić lasy

Dodano: 19.11.2018

Kalifornię w USA trawią najgroźniejsze i największe pożary w historii tego stanu. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zasugerował, aby w walce z pożarami brać przykład z systemów stosowanych w Finlandii.

 

 

Trump odwiedzając zagrożone tereny powiedział: ″Zajmijcie się podłożem. Wiecie, że podłoże w lesie jest bardzo ważne. Rozmawiałem z prezydentem Finlandii; nazwał ją krajem lasów, oni spędzają wiele czasu na grabieniu i czyszczeniu (lasów) i (…) nie mają żadnych problemów″.

 

Te słowa były bardzo mocno komentowane w Finlandii i często wprowadzały zdumienie, zwłaszcza jeżeli chodzi o "grabienie lasów".

 

Kancelaria prezydenta Finlandii, skomentowała, że prezydenci podczas spotkania w Paryżu na obchodach 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej rozmawiali o ″fińskiej gospodarce leśnej oraz systemie monitorowania pożarów lasów". Fiński prezydent zaznaczył że jego naród dba o swoje lasy. O grabieniu nie było żadnej mowy.

 

Do słów Trumpa odniósł się także przedstawiciel fińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych. ″Oczywiście to miło, że fińska ochrona przeciwpożarowa lasów została dostrzeżona w USA na tak wysokim szczeblu″ - powiedział, cytowany przez radio Yle, Janne Koivukoski z departamentu służb ratunkowych (w tym pożarniczych), kierujący zarządzaniem kryzysowym.

 

Według Koivukoskiego nie można porównywać Kalifornii do Finlandii ze względu na diametralnie różny klimat i warunki glebowe.

 

W Finlandii obszary leśne zajmują ok. 78 proc. powierzchni kraju. 10 proc. pokryta jest zaś wodami. W tym roku ze względu na dużą suszę i wysokie temperatury powietrza w Finlandii w sezonie wiosenno-letnim obowiązywał stan zagrożenia pożarowego na prawie całym obszarze kraju.

 

 

Źródło: PAP

Fot. twitter.com/NASA

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE