onliwood
Informacje

Stawki na klęsce [aktualizacja]

Dodano: 23.08.2017

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal FIRMYLESNE.pl, na terenach zniszczonych w nocy z 11 na 12 sierpnia przez nawałnicę ?Klara?, pracują już maszyny zulowców. Ile chcą płacić Lasy Państwowe oraz ile już zarabiają przedsiębiorcy?

 

 

Około 59 zł/m3 za pozyskanie i zrywkę ? takie stawki obowiązują za prace maszynami na powierzchniach klęskowych po nawałnicy Klara. Tak donoszą nam przedsiębiorcy, którzy zaczęli już prace. Z rozmów z przedsiębiorcami wynika, że jeśli nadleśnictwa zaoferują zbyt niskie stawki (mówiło się nieoficjalnie o stawkach o ok. 15 złotych niższych) praca mogłaby okazać się mało opłacalna dla firm leśnych.

 

Stawki są oczywiście zależne od miejsca, gdzie się pracuje. Poszczegóolne RDLP czy nadlesnictwa, tak jak zresztą w czasach przed klęską, mają w tym względzie swoje polityki cenowe.

 

Ci, którzy już tam pracują, mają zwykle stawkę pomiędzy 50, a 60 zł/m3. Ale są i tacy, którzy mają ok. 65 zł/m3. Maszyny wyrabiają takie sortymenty: kłoda dł. 4,10 m, papierówka S2a oraz papierówka S2b (papierówka dł. 1,8 m lub 2,5 m, lub ew. 2,4 m). Oczywiście w różnych nadleśnictwach sortymenty są różne.

 

Z relacji pracujących na klęsce firm wynika, że w ogólnej masie pozyskiwanego drewna ok. 80-90% stanowi papierówka, kłód wyrobić za wiele się tam nie udaje.

 

Z naszych ustaleń wynika również, że zaraz po huraganie, niektóre przedsiębiorstwa leśne wysłały do dotkniętych klęską nadleśnictw swoje oferty, dotyczące pracy na powierzchniach klęskowych z wykorzystaniem maszyn.

 

Oczywiście są to informacje nieoficjalne, nie udało nam się uzyskać ich oficjalnego potwierdzenia.

 

Warto przy okazji dodać, że w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, za pracę na wiatrołomach i wiatrowałach powstałych 7 lipca br. płaci się teraz 20 ? 21 zł/godz. do katalogu za pozyskanie, a za zrywkę ok. 31 zł/m?.

 

Przypomnijmy, że pracuje tam ok. 20 zestawów maszyn.

 

Taki system rozliczeń (pozyskanie z katalogu, zrywka w kubikach) obowiązuje w Rudach już od dawna. Wojen cenowych nie ma, ponieważ ukształtowały się konsorcja, które od lat realizują większość prac w nadleśnictwie.

 

Po klęsce, umowy z miejscowymi zulami nie zostały rozwiązane, a jedynie część z nich aneksowano, dodając masy i przenosząc powierzchnię robocze na teren klęski. Miejscowi ściągnęli do pomocy podwykonawców z maszynami.

 

Stawki teraz, na klęsce, są takie same, jakie były wcześniej, ale prace są klasyfikowane w wyższej strefie trudności, więc ostateczna wypłata dla zula jest większa. Wszystkie cięcia są klasyfikowane do trzeciej strefy trudności, jeśli trafią się jakieś w drugiej klasie wieku, strefa będzie czwarta.

 

Dodatkowo przy pracach ręcznych zulowcy mogą prosić o dodatki zwiększające. I takie dodatki są stosowane na trudniejszych pozycjach.

 

__________________________________________________________________________________

Nawałnice jakie przeszły przez Polskę głównie 11 i 12 sierpnia (na Mazowszu 10 sierpnia) to wg terminologii meteorologicznej burze wielokomórkowe typu ?bow echo?. Nawałnica z 11 na 12 sierpnia miała długość ok. 300 km. Nadaliśmy jej imię ?Klara?, ze względu na przypadające właśnie 12 sierpnia imieniny Klary.

 

Więcej o uprzątaniu lasu po klęsce w Rudach Raciborskich w najnowszej, wrześniowej GAZECIE LEŚNEJ.

 

 

 

Redakcja

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE