Kirdzik
xleasing
Informacje

Stanowisko drzewiarzy ws. drewna poklęskowego

Dodano: 24.08.2017

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego (PIGPD) wystosowała pismo, w którym sprzeciwia się Lasom Państwowym, które chcą przekazać drewno poklęskowe, w pierwszej kolejności, do puli drewna dla rozwoju.

Jak czytamy w piśmie do Konrada Tomaszewskiego, dyrektora generalnego LP, w przekonaniu Rady PIGPD stworzy to niebezpieczny precedens, powodując faworyzowanie stosunkowo wąskiej grupy przedsiębiorców korzystających z tej szczególnej puli drewna, poprzez nagły wzrost ich historii zakupów, która nie będzie miała pokrycia w latach następnych.

 

Wówczas firmy te, dzięki tej dodatkowej historii zakupów, będą mogły składać oferty zakupu o nieporównywalnej z obecną skali. Oznaczać to będzie, iż przyszły wzrost ich zaopatrzenia w deficytowy surowiec drzewny (po wyczerpaniu zasobów drewna poklęskowego) odbędzie się kosztem zmniejszenia ilości surowca dostępnego dla firm niekorzystających z puli dla rozwoju.

 

Tego typu działanie może stać się przyczyną nierównej konkurencji, stawiając firmy niekorzystające z w/w puli w sytuacji możliwych braków dostępnego im surowca w latach następnych.

 

Według PIGPD drewno poklęskowe powinno być udostępnione do zakupu na tych samych warunkach wszystkim bez wyjątku nabywcom, którzy wyrażą chęć jego kupienia, a właściwym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu aplikacji „e-drewno”, czyli otwartych aukcji internetowych.

 

Ponadto rada zaprosiła dyrektora LP oraz Mateusza Morawieckiego, Ministra Rozwoju na organizowane przez nią naradę drzewiarzy, która odbędzie się 29 sierpnia br. o godzinie 11:00 w Zajeździe Fojutowo, Fojutowo 7a, 89-504 Legbąd.

 

Udział w Naradzie jest bezpłatny. Chętnych prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres e-mail biuro@przemysldrzewny.pl lub pod numerem 530 003 794.

 

Warto zwrócić uwagę, na fakt, że na linii LP - drzewiarze nie dzieje się najlepiej. Jednym z ostatnich problemów jest publikacja na stronie internetowej www.natemat.pl pisma z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych podpisanego przez Andrzeja Borowskiego – Zastępcę Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych  zawierającego listę 108 firm kupujących drewno pochodzące z Puszczy Białowieskiej.

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE