bsp
Informacje

SPL i PLIG u dyrektora generalnego LP

Dodano: 26.02.2018

Przedstawiciele SPL i PLIG spotkali się 20 lutego br. z Andrzejem Koniecznym, dyrektorem generalnym w siedzibie DGLP w Warszawie. Celem spotkania było omówienie dalszej współpracy na lini Zule - LP.

 

 

Ze strony DGLP w spotkaniu, poza dyrektorem Koniecznym, udział wzięli: zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej Bogusław Piątek i kierownik komórki organizacyjnej ds. przedsiębiorczości leśnej w DGLP Krzysztof Knop. SPL reprezentowali: prezes Tadeusz Ignaciuk, Radosław Raczkowski, Waldemar Spychalski i Wojciech Szczotka. PLIG reprezentowali: prezydent Alicja Stryszyk, Wojciech Wójtowicz i Rafał Jajor.

 

Jak podaje PLIG na swojej stronie, dyrektor Konieczny wyraził chęć współpracy ze środowiskiem przedsiębiorców leśnych. Poinformował uczestników spotkania, że z dniem 1 marca br. wchodzi w życie „Zarządzenie nr 13 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 14 lutego 2018 r. w sprawie Regulaminu organizacyjnego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych”. Obecne kierownictwo Lasów Państwowych uznało za zasadne wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej DGLP Zespołu ds. bezpieczeństwa i ochrony pracy w Leśnictwie, który będzie realizował zadania aktualnie przypisane do dwóch komórek organizacyjnych DGLP tj. Stanowiska ds. BHP i Stanowiska ds. przedsiębiorczości leśnej.

 

Następnie głos zabrali przedstawiciele przedsiębiorców leśnych.

 

Według PLIG głównymi sprawami, którymi należy się zająć to:

 

1) Odejście od 5% nadmiarów dla drewna stosowego,

2) Odejście od zabijania stosów,

3) Ograniczenie liczby sortymentów na jednej pozycji,

4) Wyrób sortymentów w wielokrotnościach,

5) Harmonogramy pracy,

6) Szlaki technologiczne/zrywkowe i ich obligatoryjne stosowanie,

7) Zdarzające się przypadki ograniczania dla pracy w systemie maszynowym.

 

 

Rafał Jajor, dyrektor biura PLIG poruszył ponadto jeszcze cztery sprawy: 1) toczących się w Ministerstwie Środowiska prac nad zmianą zasad szkolenia i uzyskiwania uprawnień dla pracowników leśnych, 2) prac nad pomiarem fotooptycznym drewna, 3) prac nad ew. zmianą współczynników przeliczeniowych mp na m³ dla drewna stosowego, 4) zakupu maszyn leśnych przez LP.

 

Waldemar Spychalski z SPL mówił zaś, że przedsiębiorcy leśni nie walczą obecnie o zyski dla swoich firm, ale o utrzymanie pracowników w lesie. I problemu nie rozwiążą maszyny, ani te kupowane przez LP, ani te prywatne, bo w Skandynawii maszyny są od wielu lat, a ludzie są nadal w lesie potrzebni.

 

Jak mówił Spychalski, są oczywiście firmy w Polsce, które pracują tanio, ale albo są pod kreską i walczą tylko o spłacenie leasingów, albo mają już spłacone maszyny i nie inwestują w nowe. Wiele firm leśnych utrzymuje się też obecnie z działalności poza lasem.

 

Krzysztof Knop informował, że prace nad katalogami pracochłonności prac leśnych toczą się w ORWLP w Bedoniu. Toczą się też prace nad instrukcją użytkowania lasu i nad nową sortymentacją. Część projektów jest już po wewnętrznych konsultacjach w LP.

 

Dyrektor Piątek zgodził się z faktem, że mamy obecnie zjawisko odpływu ludzi z pracy w lesie. A co do stawek wyraził przekonanie, że rynek wymusi tu odpowiednie zachowania.

 

Radosław Raczkowski mówił, że LP powinny sprzedawać drewno jak hurtownik, a nie jak jest teraz, jak detalista, który przygotowuje odbiorcy gotowy produkt. Jak mówił, firmy leśne się z tym już pogodziły. Prosił jednak o włączenie przedstawicieli środowiska wykonawców prac leśnych do prac Komisji Drzewnej.

 

Dyrektor generalny LP - Andrzej Konieczny, który swoją funkcję sprawuje od końca stycznia, prosił o czas niezbędny na zapoznanie się z poruszonymi sprawami oraz o to, by rozmawiać o wszystkich sprawach na zasadach dżentelmeńskich. Jak mówił, trzeba się zastanowić generalnie w Polsce nad przyszłością leśnictwa, bo teraz patrzymy przez dziurkę od klucza na rzeczywistość, która jest bardzo szeroka. Jak mówił podsumowując spotkanie, zależało mu na tym, by jak najszybciej spotkać się z reprezentantami firm leśnych.

 

Na spotkaniu ustalono także wstępnie termin kolejnej Komisji Wspólnej na koniec kwietnia br (24 / 25).

 

 

 

Źródło: PLIG

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE