proml
Informacje

Siódma i ósma blokada sprzętu w Puszczy Białowieskiej

Dodano: 04.07.2017

Siódma i ósma blokada ciężkiego sprzętu w Puszczy. Pomimo ściągnięcia na prośbę Dyrektora LP posiłków Straży Leśnej z całego kraju maszyny zostały ponownie zablokowane.

 

 

Tym razem aktywiści użyli ciężkich beczek wypełnionych betonem uniemożliwiając wyjazd maszyn z parkingu w Majdanie koło Topiła.


W proteście uczestniczą osoby związane z obozem dla Puszczy, Fundacją Dzika Polska, aktywiści z Ameryki i bardzo silna grupa Czechów.

 

Wg ekologów zablokowane maszyny do niedawna wycinały drzewostany ponadstuletnie zlokalizowane w strefie UNESCO wyłączonej formalnie z pozyskania drewna.

 

Nieopodal w lesie aktywiści zablokowali drugi zestaw maszyn.

 

Praca maszyn LP jest wyceniana na tamtejszym terenie na 44 zł netto za kubik, a dzień przestoju zakład LP, którego są blokowane maszyny, wycenił na 10560 zł.

 

 

Kilka najnowszych informacji:

1) Naukowcy związani głównie z leśnictwem napisali list popierający działania Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych:

https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/list-srodowiska-nauk-przyrodniczych-i-lesnych-w-sprawie-puszczy-bialowieskiej/

 

2) Na konferencji prasowej dyrektor generalny bronił stanowiska LP w tej sprawie i skierował list do mediów:

http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/lesnicy-chca-ratowac-puszcze-bialowieska

 

3) 4 lipca trwała kolejna blokada maszyn:

https://bialystok.onet.pl/bialowieza-siodma-blokada-w-puszczy/gj9elqy

 

Właściciel maszyn blokowanych przez ekologów, czyli Lasy Państwowe, a konkretnie Zakład Transportu i Spedycji LP w Giżycku, według doniesień medialnych, rozsyła pisma z wezwaniem do zapłaty odszkodowania wysokości 10560 zł do osób, które blokowały maszyny w dniu 30 maja br. Kwotę tę mają zapłacić solidarnie wszyscy uczestnicy blokady, a nie każdy z osobna, to znaczy że na tyle swoje straty oszacował ZTiSLP i zapłacić to może jedna, kilka, lub mogą się na te kwotę złożyć wszyscy uczestnicy blokady. Jeśli nie zapłacą, sprawa trafi do sądu.

Wyliczenie: 12 godz x 20 kubików przeciętnie na godzinę x 44 zł = 10 560 zł

http://wyborcza.pl/10,82983,22031939,niech-sie-boja-lesnicy-ida-na-wojne-z-ekologami.html

 

4) W Krakowie 4 lipca odbyła się sesja UNESCO. Przedstawiciele organizacji mają odwiedzić Puszczę. Pod budynkiem, gdzie toczyły się obrady odbyła się manifestacja ekologów oraz kontrmanifestacja leśników.

 

Leśnicy, podobno, bo LP tego nie potwierdzają, byli tam wezwani przez przełożonych, wybrane nadleśnictwa miały wystawić 50 lub 100 osób,które nie miały być w mundurach. Manifestanci z LP trzymali transparenty: popieramy ministra Szyszko, popieramy dyrektora Tomaszewskiego itp.

W internecie krążą memy porównujące tę manifestację do manifestacji z czasów komuny.

 

5) LP zamieściły płatne teksty w kilku gazetach, tłumaczące swoje stanowisko w sprawie Puszczy.

http://www.press.pl/tresc/49111,lasy-panstwowe-odpowiadaja-na-akcje-greenpeace-ogloszeniami-w-prasie?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Press

 

źródło: lasy.gov.pl

 

To tylko część bieżących informacji o konflikcie w Puszczy. Kto chce być na bieżąco, niech śledzi doniesienia internetowe, na profilu Fb Fundacji Dzikiej Polski prowadzone są transmisje na żywo.

 

 

fot. Fundacja Dzika Polska

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE