FPK JG
Informacje

Sejm uchwalił pomoc dla przedsiębiorców drzewnych

Dodano: 04.05.2020

Uchwalona w zeszły czwartek, 30 kwietnia br. nowela tarczy antykryzysowej zawiera przepisy mające ułatwić funkcjonowanie przemysłu drzewnego w dobie koronawirusa.

 

 

Pomoc może mieć wartość ok. 40 mln zł, choć analizy są nadal prowadzone. Przepisy w tej sprawie mogą być jednak jeszcze doprecyzowane w Senacie.

 

Nowelizacja niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nazywana również tarczą antykryzysową 3.0, przewiduje ułatwienia dla sektora leśno-drzewnego w związku z pandemią koronawirusa.

 

Nowe przepisy przewidują, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii w związku z COVID-19 jednostkom organizacyjnym Lasów Państwowych, które sprzedają drewno nie będą przysługiwały: ustawowe odsetki przy opóźnionych transakcjach handlowych; rekompensaty za koszty odzyskiwania należności; kary umowne za to, że przedsiębiorca do 31 maja br. zrezygnował z kupna zamówionego drewna.

 

Lasy Państwowe tłumaczą, że chodzi o odsetki w wysokości 4,5 proc. za okres od 31. dnia, liczonego od dnia wydania drewna i doręczenia faktury, do dnia terminu płatności dla LP, a także 11,5 proc. odsetki naliczane za opóźnienie w transakcjach handlowych. Nie będą też naliczane rekompensaty w wysokości 40/70/100 euro za koszty dochodzenia należności wynikające z opóźnienia w zapłacie faktury.

 

W trakcie prac nad ustawą w Sejmie pojawiły się wątpliwości, że pomoc może trafić również do firm, które nie mają problemów gospodarczych w związku z koronawirusem.

 

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i Główny Konserwator Przyrody poinformowała w rozmowie z PAP, że przepisy w tej sprawie zostaną prawdopodobnie jeszcze doprecyzowane w Senacie, tak by wsparcie rzeczywiście trafiło do tych, którzy ucierpieli na pandemii.

 

"Prowadzimy szczegółowe analizy. Na razie zostają takie zapisy jakie są. Lasy Państwowe są ich pewne, ale pracujemy nad ewentualnymi poprawkami, które mogłyby pojawić się w Senacie" - powiedziała Golińska.

 

Dodała, że z informacji, jakie płynął z LP, maksymalna szacowana kwota wsparcia, która wynika z przepisów noweli to 40 mln zł, choć przedsiębiorstwo zobowiązało się do dodatkowych analiz.

 

"Mamy nadzieję, że w połączeniu z rozwiązaniami wdrożonymi wcześnie przez same Lasy Państwowe, te przepisy poprawią sytuację dotkniętych kryzysem odbiorców drewna. Oczywiście ich skutki finansowe dla LP będą negatywne, lecz działamy w poczuciu solidarności z przedsiębiorcami, mając świadomość, że przyszłość rynku drzewnego zależy od przetrwania przez naszych klientów obecnego lockdownu" - przekazała PAP rzeczniczka Lasów Anna Malinowska.

 

Dodała, że o dokładniejszym wpływie finansowym przepisów na przedsiębiorstwo, Lasy będą wiedziały w czerwcu. "Nie wiemy, czy i ilu klientów zrezygnuje z aktualnych umów po przyjęciu wspomnianej ustawy. Mają na to czas do 31 maja" - zwróciła uwagę.

 
 
 
 
 
 
Źródło: PAP, gazetaprawna.pl
 
 
 

 

 

Więcej informacji dotyczących wpływu koronawirusa na branżę leśną znajdziesz w serwisie specjalnym - klikając w poniższy link:

KORONAWIRUS W LESIE - SERWIS SPECJALNY

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/koronawirus_w_lesie_-_serwis_specjalny,4341

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE