woodpecker
Informacje

Raport "Stan drzew na świecie"

Dodano: 03.09.2021

Według opublikowanego w środę w Paryżu raportu "Stan drzew na świecie", spośród 58 497 gatunków drzew, ponad 1/3 (ok. 17 500 gat.) jest zagrożona wyginięciem.

 

 

Raport został opracowany przez Międzynarodową Konserwację Ogrodów Botanicznych (BGCI), która zrzesza ogrody botaniczne oraz ekspertów z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

 

Do gatunków zagrożonych należą nawet pospolite drzewa, takie jak magnolie, a także dęby, klony czy drzewa hebanowe.

  

Na niezagrożone gatunki składa się ok. 40 proc. populacji drzew. Naukowcy nie są w stanie określić ok. 21 proc. gatunków, a 7 proc. jest prawdopodobnie zagrożonych.

 

Jak podaje raport, największym zagrożeniem dla drzew jest ich wycinka pod uprawy rolne albo hodowle zwierząt gospodarskich.

 

Za całkowicie wytępione uważa się łącznie 142 gatunki drzew, a ponad 440 jest na skraju wytępienia, przy mniej niż 50 drzewach występujących w przyrodzie na całym świecie.

  

Wiele gatunków jest na skraju wyginięcia, niektóre z nich mają jedynie jedno drzewo - ostrzega w raporcie Jean-Christophe Vie, dyrektor generalny fundacji Franklinia z siedzibą w Szwajcarii.

 

Jest on zdania, że wciąż wysoki poziom wylesiania jest "szokujący", gdyż drzewa odgrywają istotną rolę w przyrodzie, zapewniając siedlisko wielu gatunkom zwierząt i roślin, pochłaniając dwutlenek węgla (CO2) i dostarczając składniki niektórych leków.

 Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE