proml
Informacje

Procedura KE dot. przepisów o lasach

Dodano: 20.07.2018

Komisja Europejska wskazała m.in., że plany związane z gospodarką leśną, np. pozyskiwanie drewna na obszarach chronionych, muszą być poddane ocenie ich skutków, a w przypadku polskiego prawa tak nie jest. W związku z tym wobec Polski została uruchomiona procedura o naruszenie prawa UE.

 

 

Komisja Europejska przypomina, że na podstawie przepisów dyrektyw ptasiej i siedliskowej ustanowiono w całej Unii Europejskiej sieć obszarów Natura 2000, chronionych przed potencjalnie szkodliwymi zmianami.

 

Zgodnie z tymi przepisami plany i działania związane z gospodarką leśną, w tym pozyskiwanie drewna na obszarach chronionych, muszą zostać poddane ocenie skutków przed wydaniem odpowiedniego zezwolenia. Zdaniem Komisji niedawne zmiany w prawie polskim wprowadziły wyłączenia w gospodarce leśnej, które naruszają unijny system ochrony.

 

Ponadto - jak oceniła KE - polskie prawo nie zapewnia dostępu do wymiaru sprawiedliwości w odniesieniu do planów związanych z gospodarką leśną.

 

"Plany te mogą mieć znaczący wpływ na obszary Natura 2000, a zatem w wyniku tej sytuacji społeczeństwo jest pozbawione skutecznej ochrony sądowej w tym zakresie na mocy dyrektywy siedliskowej. Z tych powodów Komisja postanowiła skierować do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia" - podała Komisja w komunikacie.

 

Zagroziła przy tym, że jeśli nie otrzyma od Warszawy satysfakcjonującej odpowiedzi, może podjąć decyzję o przesłaniu uzasadnionej opinii. To kolejny etap procedury o naruszenie prawa UE. Na jej końcu KE może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

 

 

źródło: wiadomości.onet.pl

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE