oleje Klimowicz Neste
Informacje

PIGPD do dyrektora Wasiaka

Dodano: 28.11.2014

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, w liście skierowanym do Adama Wasiaka, dyrektora generalnego Lasów Państwowych, postuluje by wprowadzono trzeci etap sprzedaży surowca w systemie ofertowym. Poniżej publikujemy pismo w tej sprawie.

Szanowni Państwo,
Przedsiębiorcy drzewni

W dn. 14 listopada w Janowie Lubelskim odbyło się nasze Walne Zgromadzenie, poprzedzone zwiedzeniem zakładów IKEI w Stalowej Woli. Informację z tego spotkania otrzymają Państwo w najbliższym czasie. Chcemy jednak już teraz poinformować, że WZ przyjęło wniosek, nakazujący władzom Izby podjęcie wszelkich kroków w celu uruchomienia  przez LP możliwości uzupełnienia zakupów drewna na 2015r. w systemie ofertowym. Możliwe do wykonania wyliczenia wskazują bowiem, że wystawiono do sprzedaży nie 70% zsumowanej historii zakupu przedsiębiorstw, a 62%. To oznacza, że zabrakło w ofercie sprzedaży ok. 2,5 mln m3. Oznacza to też m. in., że działania LP kolejny raz stymulują drastyczną zwyżkę cen na aukcjach e-drewno systemowe. Apelujemy więc o rozwagę przy składaniu tam ofert zakupu.

Pismo do Dyrektora Generalnego LP obejmujące i diagnozę obecnej sytuacji na rynku surowca i propozycje działań, załączamy do niniejszego komunikatu.

Zawarte w nim rozliczenie pul drewna do sprzedaży w 2015r. wskazuje, iż niestety pomyliliśmy się sporządzając wcześniej podobną ocenę, którą przesłaliśmy Państwu w Komunikacie nr 13. Założyliśmy bowiem, że suma drewna wystawionego do sprzedaży ofertowej plus na umowy 2-letnie (19,3 mln m3) stanowi masę odpowiadającą 70% zsumowanej historii zakupu przedsiębiorców, a drewno na pulę inwestycyjna (2,4 mln m3) uszczupli pulę z e-drewna systemowego. Stało się inaczej ? oceniamy teraz, że zsumowane 70% historii, czyli ilość drewna jak powinna być wystawiona łącznie do sprzedaży ofertowej i na umowy, to ok. 21,7 mln m3 i, że to z niej zabrano 2,4 mln m3 drewna stanowiącego pulę inwestycyjną. Pełną ocenę sytuacji będziemy jednak znać, gdy poznamy ilość drewna wystawionego faktycznie do sprzedaży na obu półrocznych aukcjach ?e-drewno systemowe?. Ilość wystawiona w dn. dzisiejszym na pierwszej z nich to łącznie 4.667.561m3, co zgadza się z wielkością planowaną.
I.W związku z pojawiającymi się informacjami, iż niektóre z jednostek LP zmniejszają odbiorcom tegoroczne dostawy drewna o 5% powołując się na § 5 p. 13 zarządzenia DGLP nr 71 z 2013r. mówiące o dopuszczalnych odchyłkach ilościowych w realizacji umów wynoszących ? 5%, przekazujemy co następuje:
1.Zgodnie z wnioskiem naszego Walnego Zgromadzenia w Białowieży, Izba wystąpiła w sierpniu do Dyrektora Generalnego LP z o wycofanie z Zarządzenia 71 dot. zasad sprzedaży drewna zapisu, że umowa na zakup drewna może być wykonana w przedziale ? 5%. W czasie permanentnie zbyt niskiej podaży, częste i nie wymagające uzasadnienia odejmowanie firmom 5-ciu procent surowca oznacza dla nich poważne straty i kłopoty.
2.Do dziś nie uzyskaliśmy wiążącej odpowiedzi na nasz wniosek, a nowe zarządzenie DGLP nr 59 nie zawiera żadnej zmiany kwestionowanego zapisu. Sprawa jest więc nie załatwiona i Izba będzie nadal działać w celu uzyskania potrzebnej zmiany w zasadach sprzedaży.
3.Zarówno zarządzenie 71 z 2013r. jak i 59 z 2014r.  w § 4 p. 2 wyraźnie precyzuje, że do sprzedaży a aukcje internetowe w aplikacji e-drewno ?zwykłe? (proszę nie mylić z aplikacją ?e-drewno systemowe?) ma być wystawiane drewno nie sprzedane w ramach systemowej aukcji internetowej e-drewno i w ramach sprzedaży ofertowej. Oznacza to, że każde nadleśnictwo ma obowiązek wykonania wszystkich dostaw drewna wynikających z tych procedur, zanim wystawi jego nadwyżkę do sprzedaży na aukcji ?e-drewno zwykłe?. Inaczej mówiąc ? nie jest uprawnione ograniczanie dostaw drewna ujętego w zawartych umowach i równoczesne kierowanie go do aukcji e-drewno. Dostawy ujęte w umowach muszą być wcześniej wykonane.
4.Informacje o ilości  drewna, w podziale na sortymenty, wystawionego przez poszczególne nadleśnictwa na przetargi e-drewno w całym 2014r. aż do tej chwili, są w posiadaniu  Izby. Każdy z naszych członków, któremu zagrozi obcięcie przez LP 5-ciu procent dostaw drewna w sposób opisany wyżej, może się o nie do nas zwrócić, aby ocenić, czy po stronie  LP istniało jakiekolwiek uzasadnienie takiej redukcji. Jeśli go nie było ? stoimy na stanowisku, że należy żądać utrzymania dostaw w pierwotnie uzgodnionej wysokości.  O każdym takim zdarzeniu chcielibyśmy być poinformowani ? daje to nam argumenty do ostatecznego rozwiązania sprawy.
5.Uważamy również, choć nie wynika to wprost z zarządzeń DGLP, że ewentualne braki drewna w pojedynczym nadleśnictwie uniemożliwiające mu pełne wykonanie umowy, winne być pokryte z nadwyżek w innych bliskich nadleśnictwach tej samej, lub sąsiednich RDLP. Skoro bowiem zasady sprzedaży są jednolite w całym PGL LP a pula drewna do sprzedaży w poszczególnych procedurach i pulach też jest ogłaszana i rozliczana łącznie w całym kraju, to podobnie powinna być organizowana sprzedaż, czyli z wykorzystaniem możliwości w całych LP, a nie tylko w wydzielonych nadleśnictwach.
Biuro Izby

Tutaj znajdziecie link do informacji na stronie PIGPD.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE