KOPA KAMIŃSKI
Informacje

Pieniądze dla zuli cz. 2 "PROW"

Dodano: 24.10.2016

Trwa batalia o dofinansowania dla zuli z programów RPO i PROW. Czy zule dostaną pieniądze?

 

Czy firmy leśne będą mogły na dużą skalę korzystać z dotacji z UE w okresie programowania na lata 2014 - 2020?  Walka trwa. Oto relacja z frontu.

 

Pisaliśmy już na naszym portalu, że jest problem z dotacjami z Unii Europejskiej dla zuli w okresie programowania na lata 2014 - 2020 TUTAJ

 

W pierwszej części opisaliśmy sytuację z dotacjami z tzw. "Regionalnych Programów Operacyjnych" (RPO) - czytaj ją TUTAJ

 

Dzisiaj omówimy "Program Rozwoju Obszarów Wiejskich" (PROW).

 

PROW:

 

Tu kłopot jest taki, że w ramach działania 6.4 ? Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej, gdzie otrzymać można do 500 tys. zł wsparcia, o środki ubiegać się mogą tylko osoby lub firmy prowadzące działalność rolniczą przez co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku.

 

 

A więc na rozwój działalności pozarolniczej dotacje mogą otrzymać tylko rolnicy. To bariera dla zuli. Kilka pism w tej sprawie do różnych ministerstw napisała już Polska Leśna Izba Gospodarcza. Działania te można śledzić na stronie izbalesna.pl.

 

 

Krzysztof Knop z DGLP na wspomnianym wyżej spotkaniu poinformował, iż Lasy pod koniec sierpnia zainicjowały w tej sprawie spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a więc instytucji zarządzającej PROW potwierdzili, że nic nie stoi na przeszkodzie aby w bieżącym okresie programowania zakłady usług leśnych uzyskały wsparcie na rozwój działalności gospodarczej ze środków PROW 2014-2020.

 

 

Podstawą takiego stanowiska jest fakt, iż w świetle zapisów preambuły rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005:

?MŚP stanowią podstawę gospodarki wiejskiej w Unii. Zapewniając i przyznając wsparcie na rzecz MŚP, państwa członkowskie mają możliwość nadawania priorytetu MŚP związanym z sektorami rolnictwa i leśnictwa?.

 

 

W celu umożliwienia zulom korzystania z PROW niezbędne jest złożenie do końca 2016 r. stosownego wniosku adresowanego do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o zmianę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie poddziałania 6.4.

Uzasadnienie wniosku winno zawierać opis aktualnej sytuacji potencjalnych beneficjentów ostatecznych, ze wskazaniem korzyści wypływających z możliwości uzyskania wsparcia ze środków publicznych, w tym wpływu inwestycji na: środowisko, klimat i poprawę innowacyjności firm.

 

 

Nad odpowiednim pismem pracuje już Polska Leśna Izba Gospodarcza, działająca w tej sprawie na rzecz wszystkich polskich przedsiębiorców leśnych. Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych skontaktowało się już w tej sprawie z PLIG i zapowiedziało poparcie dla tego wniosku.

 

 

Procedura później będzie taka:

1. Zaproponowana w piśmie od PLIG zmiana będzie wymagała pozytywnej akceptacji Komitetu Monitorującego PROW 2014-2020 i podlegać będzie zwykłej procedurze przyjęcia przez Radę Ministrów, która obejmuje również proces uzgodnień międzyresortowych.

2. Zmieniony program przesyłany będzie następnie do Komisji Europejskiej, która zobowiązana jest wydać w zakresie poczynionych zmian stosowną decyzję.

3. Po uzyskaniu akceptacji KE, właściwy minister ds. rozwoju wsi wyda stosowny akt wykonawczy w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej.

 

Trzymamy kciuki, by się to wszystko udało. Warto przypomnieć, że PROW był w latach 2007-2013 popularny wśród zuli.

Dofinansowanie uzyskały tu 424 wnioski złożone przez firmy mające PKD o numerze 02.40.Z (tu mieszczą się zule).

UE dofinansowała tu projekty w ramach działania ?Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw? kwotą prawie 71 mln zł.

W wyniku tego wsparcia w zulach powstało formalnie 808 miejsc pracy.

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE