WBleasing
Informacje

Okiem adwokata cz.5

Dodano: 28.09.2015

 

Drodzy Czytelnicy, adwokat Łukasz Bąk z kancelarii prawnej Jaskot, Bąk ? Adwokaci, specjalnie dla Was podjął temat kosztów skargi na orzeczenie KIO. Zapraszamy do ciekawej lektury:

 

Koszty skargi na orzeczenie KIO ? dlaczego tak drogo?

 

Zasada w cywilnym postępowaniu sądowym jest prosta: koszty postępowania ponosi strona przegrana. Reguła ta ma zastosowanie także w sprawach dotyczących skarg do sądu na orzeczenie KIO. Zarówno w sytuacji oddalenia skargi przez sąd - gdy skargę wnosił wykonawca lub w sytuacji uwzględnienia skargi przez sąd - gdy skargę wnosił zamawiający, przegrywający przedsiębiorca zostanie obciążony kosztami postępowania.

 

Warto zatem przyjrzeć się potencjalnej wysokości tych wydatków, tym bardziej, że są one niebagatelne. Ich łączna suma może być w niektórych sprawach istotnym argumentem przy podejmowaniu decyzji: ?odwoływać się czy nie?.

 

Najistotniejszym elementem całości kosztów postępowania przed sądem jest opłata od skargi. W przypadku usług leśnych jej wysokość sięgać może aż 75.000 PLN. Opłatę uiszcza się wraz z wszczęciem postępowania. Lasy Państwowe są z takiego obowiązku zwolnione. Jeżeli zatem skarga złożona przez LP zostanie przez sąd uwzględniona, koszt ten na koniec sprawy musi ponieść przegrywający wykonawca. Astronomiczna kwota nasuwa wątpliwości co do zgodności przepisów, z których ta suma wynika z konstytucją (np. kwestia naruszenia konstytucyjnego prawa do sądu), tym bardziej, że przepisy o kosztach sądowych nie przewidują tak wysokiej opłaty stałej w żadnej innej sprawie sądowej.

 

Pozostałe elementy składające się na sumę kosztów postępowania, to przede wszystkim koszty poniesione przez przeciwnika, czyli w naszym przypadku Lasy Państwowe. Ich wysokość będzie stanowiła co do zasady kwotę łącznie nie większą niż 4.800 PLN. Jest to ryczałt za pomoc prawną, z której przeciwnik korzystał w postępowaniu przed KIO i przed sądem.

 

Zwrot takiego samego ryczałtu będzie należny podmiotowi, który przyłączył się do postępowania po stronie zamawiającego w postępowaniu przed KIO i przed sądem, jeżeli ostatecznie to zamawiający wygrał sprawę. Prawo do przyłączenia się ma ten, kto posiada interes w rozstrzygnięciu sprawy na korzyść jednej ze stron. Do zamawiającego będzie mógł zatem przystąpić wykonawca, który wygrał zaskarżony przetarg. Taki podmiot, zwany interwenientem ubocznym, aby być stroną przed sądem musi jednak także uiścić opłatę. Jej wysokość stanowi 1/5 część tego, co zapłacił wykonawca wnoszący skargę, albo z czego były zwolnione LP wnoszące skargę. Jeżeli zatem opłata od skargi wyniesie 75.000 PLN, interwenient przyłączający się do zamawiającego zapłaci 15.000 PLN. Przegrana sprawy przez wykonawcę stojącego naprzeciw zamawiającego i interwenienta oznacza powiększenie wydatków tego wykonawcy o zwrot wskazanej właśnie kwoty.

 

W skład wydatków obciążających przegranego mogą także wejść ewentualne sumy wyasygnowane na rzecz biegłych, jeżeli dowód z ich opinii został przeprowadzony w sprawie oraz inne wydatki takie jak zwrot kosztów dojazdu świadków.

 

Podsumowując: z pewnością warto walczyć o swoje prawa jako wykonawcy przed KIO i w sądzie. Oceniając jednak szanse i ryzyka zaangażowania w taki spór nie można zignorować wydatków, jakie mogą się z nim wiązać, należy przynajmniej mieć świadomość ich potencjalnej wysokości.

 

 

Łukasz Bąk

Wspólnik w Kancelarii Jaskot, Bąk ? Adwokaci

 

 

Masz pytania do adwokata? Napisz do nas! mail: redakcja@firmylesne.pl

 

Zobacz także:

okiem adwokata cz.1 - Czy można spierać się o naliczoną karę umowną?

okiem adwokata cz.2 - Nabycie nielegalnego sprzętu leśnego

okiem adwokata cz.3 - Odszkodowanie za naruszenie procedur przetargowych

okiem adwokata cz.4 - Żądanie wyjaśnień w sprawie rażąco niskiej ceny

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE