Agro Sieć TMC
Informacje

Największa klęska w historii polskich lasów

Dodano: 14.08.2017

Ok. 8,05 mln m3 zniszczonego drewna na powierzchni ponad 44,6 tys. hektarów, szkody na miliony złotych - to najnowszy bilans nawałnic jakie przeszły w nocy z 11 na 12 sierpnia br. nad Polską.

 

 

Nadal trwa szacowanie strat. Na dziś wiadomo, że na ponad 44,6 tys. ha las zniknął zupełnie, trzeba będzie od nowa go posadzić. Olbrzymie są także straty w drewnie, które na razie wyliczono na ok. 8,05 mln m3!

 

Ogromne są także straty w zwierzynie, większość nie zdołała uciec z terenów, które nawiedziły wichury. Zniszczone zostały także cenne siedliska i gatunki roślin.

 

W poniedziałek 14 sierpnia 2017 r. w budynku Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie został zwołany sztab kryzysowy połączony z wideokonferencją ze wszystkimi dyrektorami regionalnymi Lasów Państwowych. Zdano pierwsze raporty ze szkód, jakie dotknęły poszczególne nadleśnictwa.

 

Oczywiście najbardziej tragiczna wiadomość nadeszła z terenu Nadleśnictwa Rytel, gdzie w trakcie nawałnicy dwoje dzieci poniosło śmierć podczas wypoczynku na obozie harcerskim. Po nawałnicy leśnicy na zagrożonych terenach wydali zakaz wstępu do lasu. Połamane drzewa, zwisające konary i gałęzie ciągle stwarzają niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

 

To największa katastrofa w dziejach Lasów Państwowych, jaką znamy, a straty ciągle są szacowane - powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Na tę chwilę ocenia się, że straty wynoszą około 8,05 mln m3 powalonych drzew, co daje 44,6 tys. ha do ponownego odnowienia. Liczby te niestety ciągle rosną. 

 

 

RDLP w Toruniu:

Leśnicy z RDLP w Toruniu nadal oceniają straty w drzewostanach i infrastrukturze, wiele dróg jest nieprzejezdnych. Jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej udostępniają lokalne drogi i zabezpieczają mienie poszkodowanych. Część nadleśnictw nie ma prądu. 

 

Wstępne szacunki mówią o ok. 23,4 tys. hektarów zniszczonego lasu i ok. 4,1 mln m3 przewróconych drzew (w woj. kujawsko-pomorskim w zasięgu RDLP ? 8 tys. ha i 1,1 mln m3, w woj. pomorskim 14,3 tys. ha i 2,5 mln m3). Planowo, w ciągu całego roku, we wszystkich nadleśnictwach toruńskiej dyrekcji, w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej pozyskuje się łącznie 2 mln m3 drewna.

 

Szkody mają charakter powierzchniowy (zniszczone są całe drzewostany) oraz pojedynczy (pojedyncze drzewa). Największe straty zanotowało Nadleśnictwo Rytel, Czersk, Runowo, Zamrzenica, Woziwoda, Szubin, Przymuszewo i Gołąbki.

 

Dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek koordynuje działania jednostek Lasów Państwowych dotkniętych szkodami w Borach Tucholskich. Trwają pilne spotkania dotyczące koordynacji działań leśników i innych służb.

 

 

RDLP w Gdańsku:

Na terenie RDLP w Gdańsku wichury zniszczyły 8,2 tys. ha lasów oraz ponad 2,2 mln m3 drewna.

 

Na terenie tamtejszej dyrekcji najbardziej ucierpiały lasy w nadleśnictwach Kościerzyna, Lipusz i Cewice.  

 

 

RDLP w Poznaniu:

W nawałnicach ucierpiały najbardziej Nadleśnictwa Jarocin, Piaski, Czerniejewo i najbardziej Nadleśnictwo Gniezno.

 

Wstępne szacunki gnieźnieńskich leśników mówią o zniszczonych ponad 4,5 tys. hektarach lasu i szacunkowej masie około 1 mln m3 drewna. Jest to ilość drewna planowana do wycięcia w normalnych warunkach w ciągu 10 lat! Szkody mają charakter wielkopowierzchniowy.

 

Koordynacje na działaniami poszczególnych nadleśnictw sprawuje Dyrektor RDLP w Poznaniu Tomasz Markiewicz.

 

 

RDLP w Szczecinku:

Zniszczonych zostało 750 tys. m3 drewna, 8,5 tys. ha do odnowienia.

 

 

RDLP we Wrocławiu:

Powalone 40 tys. m3.

 

 

RDLP w Łodzi:

Zniszczone 25 tys. m3, 16 ha terenu.

  .................................................................................................................................................

 

Ponad dwie doby po przejściu siejącego spustoszenie żywiołu, nie można jeszcze dokładnie oszacować rozmiaru szkód. Wszystkie dane są szacunkowe, bo w wiele zniszczonych przez wiatr rejonów nie można dotrzeć

 

Aktualnie leśnicy lotniczo oceniają straty w drzewostanach i infrastrukturze oraz udrożniają główne szlaki komunikacyjne wraz z jednostkami państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

 

W związku z nadzwyczajną sytuacją dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski w środę wyda decyzję o wprowadzeniu tzw. stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym. 

 

W całej Polsce, w nadleśnictwach na terenie których wystąpiły znaczne szkody, powołane zostaną zespoły kryzysowe, które zajmą się organizacją i koordynacją działań zmierzających do zabezpieczenia terenów poklęskowych przed szkodnictwem leśnym, uprzątnięcia powalonych drzew z dróg leśnych, przeprowadzenia dokładnej inwentaryzacji szkód (m.in. przy użyciu dronów) oraz opracowania działań pozwalających szybko zagospodarować drewno z wiatrołomów, a następnie przystąpić do odnawiania zniszczonych drzewostanów. Oznacza to przede wszystkim dużo pracy dla Straży Leśnej, która pilnuje lasu przed kradzieżą drewna.

 

Dyrektor generalny uważa, że uprzątanie terenów dotkniętych skutkami huraganu zakończy się w 2019 r. Miejsca poklęskowe zostaną odnowione przez Lasy Państwowe wspomagając odnowienia naturalne przy użyciu środków własnych.

 

Przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa na wyżej wymienionych obszarach obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Połamane drzewa, zwisające konary i gałęzie stwarzają niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

 

 

Zobacz film z miejsca tragedii - kliknij TUTAJ

 

Zdjęcia z lotu ptaka (autor Dariusz Paciorek) - kliknij TUTAJ

 

Mapa strat poniżej, albo (w lepszej rozdzielczości) kliknij TUTAJ

 

 

Przypomnijmy jeszcze, że zaledwie 7 lipca br. huragan dotknął także nadleśnictwo Rudy Raciborskie (RDLP w Katowicach), gdzie zniszczonych zostało ponad 1500 ha lasu i drewno o masie ponad 260 tys. m3.


Czytaj więcej o huragnaie w Kuźni Raciborskiej tutaj:

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/rudy_raciborskie_-_sprzatanie__po_huraganie,3784

 

 

Tekst zaczerpnięty ze strony lasy.gov.pl

Opracował: JH

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE