oleje Klimowicz Neste
Informacje

KORONAWIRUS W LESIE - serwis specjalny

Dodano: 31.03.2020

W związku z pandemią koronawirusa, która dotyka również sektora leśnego w naszym kraju, publikujemy serwis specjalny, w którym będziemy zamieszczali najważniejsze informacje związane z wpływem tego wirusa na gospodarkę leśną i pozostałe leśne wydarzenia.

 

 

Informacje poniżej są uszeregowane w kolejności od najnowszego do najstarszego (najnowszy jest najwyżej).

 

 

Tarcza antykryzysowa z poprawkami przyjęta. Przedsiębiorcy czekają na podpis Prezydenta RP

Sześciu głosowań potrzebowali posłowie, by rozpatrzyć niemal setkę senackich poprawek do ustaw określanych jako tarcza antykryzysowa. Posłowie zgodzili się przyjąć jedynie te zmiany, które miały pozytywną opinię rządu. Pakiet ustaw trafi teraz na biurko prezydenta.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/tarcza_antykryzysowa_z_poprawkami_przyjeta_przedsiebiorcy_czekaja_na_podpis_prezydenta_rp,4377

 

 

Interpelacja w sprawie zuli

W dniu 30 marca br. poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) złożył do Michała Kurtyki, Ministra Klimatu interpelację w sprawie sytuacji panującej w sektorze usług leśnych, w kontekście ich współpracy z instytucją Lasów Państwowych, na tle wspierania przez państwo małych przedsiębiorstw.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/interpelacja_w_sprawie_zuli,4376

 

 

LP - zdalnie i na kwarantannie

Ponad 30 osób z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych trafiło na kwarantannę w związku z potwierdzeniem 15 marca zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników – naczelnika gabinetu dyrektora generalnego LP.

http://firmylesne.pl/lista/lasy-panstwowe/pokaz/lp_-_zdalnie_i_na_kwarantannie,4375

 

 

Drzewiarze proszą Minister Rozwoju o pomoc

Od połowy marca drzewiarze zwracają się z prośbami o zmianę zasad sprzedaży drewna, które w obliczu sygnałów o możliwości załamania produkcji w zakładach drzewnych, ułatwiłyby współpracę i umożliwiły bez konsekwencji na rezygnację z zakupów drewna.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/drzewiarze_prosza_minister_rozwoju_o_pomoc,4374

 

 

Lasy Państwowe pomogą w walce z koronawirusem

Po konsultacji Ministra Środowiska z Dyrekcją Generalną LP, jednostki organizacyjne Lasów Państwowych przeznaczą 2 miliony złotych na pomoc szpitalom w walce z koronawirusem na obszarze ich działania, m.in. na zakup respiratorów - czytamy w komunikacie Lasów i ministerstwa środowiska.

http://firmylesne.pl/lista/lasy-panstwowe/pokaz/lasy_pastwowe_pomoga_w_walce_z_koronawirusem,4373

 

 

Kolejne obostrzenia w przemieszczaniu się ludzi

"Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł" - ogłosił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/kolejne_obostrzenia_w_przemieszczaniu_sie_ludzi,4372

 

 

Minister Środowiska wraca do zdrowia

Minister środowiska Michał Woś czuje się lepiej i wraca do pracy w rządzie. W wywiadzie dla Wirtualnej Polski poinformował, że najtrudniejszy moment walki z koronawirusem ma już za sobą.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/minister_Srodowiska_wraca_do_zdrowia,4371

 

 

Czy możliwe są kolejne restrykcje związane z koronawirusem?

Koronawirus w Polsce doprowadził do zachorowań prawie 2000 osób, z czego ponad 25 osób zmarło. Rząd wprowadził szczególne środki bezpieczeństwa. Nie każdy jednak dostosowuje się do nowych przepisów, co skłania rządzących do ustanawiania jeszcze surowszego prawa.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/czy_mozliwe_sa_kolejne_restrykcje_zwiazane_z_koronawirusem,4370

 

 

Kiedy wejdzie w życie tarcza antykryzysowa?

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju w rozmowie z radiową Trójką odniosła się do pytania o prace w Senacie na Tarczą Antykryzysową.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/kiedy_wejdzie_w_zycie_tarcza_antykryzysowa,4369

 

 

Tarcza antykryzysowa odracza badania UDT

Przyjęta w sobotę nad ranem przez Sejm RP tzw. tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. odroczenie badań UDT. Przypomnijmy, że takie badanie muszą posiadać również wszystklie żurawie leśne.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/tarcza_antykryzysowa_odracza_badania_udt,4368

 

 

Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm

W sobotę nad ranem sejm uchwalił ustawę - tzw. tarczę antykryzysową, mającą na celu ochronę miejsc pracy i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego oraz zdrowotnego obywateli i firm podczas panującej pandemii koronawirusa.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/tarcza_antykryzysowa_przyjeta_przez_sejm,4367

 

 

Podwyższenie stawki VAT na drewno kominkowe przełożone

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w związku z trudną sytuacją gospodarczą związaną z epidemią koronawirusa, termin obowiązywania ustawy został przesunięty z 1 kwietnia na 1. lipca 2020 r.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/podwyzszenie_stawki_vat_na_drewno_kominkowe_przelozone,4365

 

 

Senat o Tarczy antykryzysowej będzie debatował we wtorek

Dzisiaj (27.03.2020 r.) nad ustawą łagodzącą skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa (tzw. tarczą antykryzysową) pracuje Sejm RP. Senat zajmie się nią we wtorek.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/senat_o_tarczy_antykryzysowej_bedzie_debatowal_we_wtorek,4364

 

 

Branża meblarska zagrożona

Według ankiety przeprowadzonej przez B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego przy współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli wśród firm branży meblarskiej, branżę czeka poważna zapaść z powodu koronawirusa.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/branza_meblarska_zagrozona,4363

 

 

Zakazy wstępu do lasu - sytuacja aktualna

Na przestrzeni ostatnich dni Lasy Państwowe coraz większe tereny obejmowały zakazem wstępu do lasu. Jednak spotkało się to z dużym sprzeciwem ludzi. Jak jest teraz?

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/zakazy_wstepu_do_lasu_-_sytuacja_aktualna,4362

 

 

Rząd zaakceptował projek tarczy antykryzysowej - w piątek zajmie się nią Sejm

Rząd zaakceptował pakiet rozwiązań, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa. Ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Aktualnie projekt jest konsultowany z Opozycją, a w piątek pracę nad nim przejmie Sejm RP.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/rzad_zaakceptowal_projek_tarczy_antykryzysowej_-_w_piatek_zajmie_sie_nia_sejm,4361

 

 

Prosty formularz do ZUS

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska poinformowała, że wprowadzony został uproszczony jednostronicowy formularz wniosku odroczenia terminu płatności.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/prosty_formularz_do_zus,4360

 

 

Polska przedłuża termin zamknięcia granic i ogranicza migrację

Do dzisiaj miało trwać zamknięcie granic, jednak Rząd zdecydował się ten termin wydłużyć o kolejne 20 dni - do 13 kwietnia. Jednocześnie w życie wchodzą ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi - w tym w ruchu przygranicznym.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/polska_przedluza_termin_zamkniecia_granic_i_ogranicza_migracje,4359

 

 

Odpowiedź Lasów Państwowych na wniosek PIGPD

16 marca br. Polska Izba Przemysłu Drzewnego zwróciła się do kierownictwa Lasów Państwowych z wnioskiem o ułatwienia w handlu drewnem. Publikujemy odpowiedź leśników do drzewiarzy.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/odpowiedz_lasow_pastwowych_na_wniosek_pigpd,4358

 

 

Kampinoski Park Narodowy zamknięty!

Ważna informacja dla mieszkańców Warszawy i okolic Kampinoskiego Parku Narodowego - z dniem 26 marca cały teren KPN zostaje zamknięty do odwołania.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/kampinoski_park_narodowy_zamkniety,4357

 

 

Przetarg na maszyny leśne dla LP w dobie kryzysu przedsiębiorców leśnych

Nadleśnictwo Gidle ogłosiło na swojej stronie internetowej przetarg na zakup nowego forwardera, podczas gdy rozprzestrzeniający się koronawirus stwarza niemałe problemy Zakładom Usług Leśnych.

http://firmylesne.pl/lista/lasy-panstwowe/pokaz/przetarg_na_maszyny_lesne_dla_lp_w_dobie_kryzysu_przedsiebiorcow_lesnych,4355

 

 

Wszystkie mikrofirmy i samozatrudnieni nie zapłacą ZUS

Wszyscy samozatrudnieni i mikrofirmy (1-9 pracowników) przez 3 miesiące nie zapłacą za swoich pracowników składek ZUS - poinformowali we wtorek wieczorem na Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister w KPRM Łukasz Schreiber.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/wszystkie_mikrofirmy_i_samozatrudnieni_nie_zaplaca_zus,4356

 

 

Zakazy wstępu do lasu i po zakazach?

Od końca zeszłego tygodnia w RDLP w Krakowie (przede wszystkim, ale nie tylko) wprowadzano zakazy wstępu do lasu, co spotkało się z dezaprobatą społeczeństwa, które w dużej mierze jest zmuszone aktualną sytuacją do pozostawania w domu.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/zakazy_wstepu_do_lasu_i_po_zakazach,4354

 

 

Stelmet zawiesza produkcję

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (Covid-19) zielonogórski gigant został zmuszony do zamknięcia swoich zakładów w Zielonej Górze, Jeleniowie, Lubięcinie i Starym Kisielinie od 25 marca do 14 kwietnia br.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/stelmet_zawiesza_produkcje,4353

 

 

Nieodebrane i niezapłacone

Co mają zrobić przedsiębiorcy leśni, jeżeli nadleśnictwo w dobie koronawirusa nie chce odebrać i zapłacić za pozyskane i zerwane drewno? Odpowiada mec. Łukasz Bąk

http://firmylesne.pl/lista/okiem-adwokata/pokaz/nie_odebrane_i_niezaplacone,4352

 

 

18 targi KWF-Tagung przełożone!

Tegoroczna największa impreza leśna na świecie - targi KWF-Tagung, które miały się odbyć od 1 do 4 lipca br. w niemieckim mieście Schwarzenborn, zostają przełożone.
Nowa data to: 30.06. - 3.07.2021 r.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/18_targi_kwf_tagung_przelozone,4350

 

 

Pierwszy projekt "tarczy antykryzysowej"

Portal pb.pl dotarł do rządowego projektu nowelizacji ustawy antykryzysowej. Prezentujemy jego najważniejsze punkty i cały projekt.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/pierwszy_projekt_tarczy_antykryzysowej,4349

 

 

Ułatwienia dla odbiorców drewna

Z dniem 19 marca br. Dyrekcja Lasów Państwowych wydała zarządzenie nr 21 dotyczące zmiany decycji w sprawie sprzedaży drewna na lata 2020 – 2021. Jest to odpowiedź na apel drzewiarzy z dnia 16 marca br. w którym to PIGPD prosi Lasy Państwowe o wprowadzenie ułatwień w związku z trudną sytuacją na rynku, wywołaną epidemią koronawirusa.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/ulatwienia_dla_odbiorcow_drewna,4348

 

 

Przedsiębiorco, nie składaj jeszcze wniosków do ZUS!

Nie składajcie teraz wniosków o odroczenie (umorzenie) ZUS, bo nowego prawa jeszcze nie ma.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/przedsiebiorco_nie_skladaj_jeszcze_wnioskow_do_zus,4346

 

 

Koronawirus, a składki do ZUS

Zakład Ubepieczeń Społecznych opublikował na swojej stronie wzór wniosku dla przedsiębiorców, dzięki któremu można odroczyć płatność składek na 3 miesiące lub rozłożyć taką płatnośc na raty. Niestety wymagane dane sięgają kilku lat wstecz, co jest nie lada utrudnieniem.

[aktualizacja 21.03.2020 r.] - Prezydent RP zapowiedział umorzenie składek ZUS z trzech miesięcy dla mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnionych.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/koronawirus_a_skladki_do_zus_aktualizacja_21032020_r,4345

 

 

Jak mądrze zaplanować odwiedziny w lesie w czasach pandemii?

Lasy Państwowe przygotowały instrukcję, jak mądrze zaplanować wyprawę do lasu w czasie panującego koronawirusa.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/jak_madrze_zaplanowac_odwiedziny_w_lesie_w_czasach_pandemii,4343

 

 

Postulaty PZPL w imieniu przedsiębiorców leśnych w dobie koronawirusa

Zarząd Polskiego Zwiazku Pracodawców Leśnych podczas posiedzenie opracował najważniejsze w obecnej, trudnej sytuacji postulaty do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, które od razu dziś rano (20.03) zostały przekazane do DGLP w Warszawie.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/postulaty_pzpl_w_imieniu_przedsiebiorcow_lesnych_w_dobie_koronawirusa,4342

 

 

Rządowy pakiet pomocy dla firm

Coraz trudniejszy czas dla przedsiębiorców leśnych - w dobie kryzysu pozyskanie stoi, zerwane drewno często leży nieodebrane. W środę rząd przedstawił założenia tzw. tarczy antykryzysowej dla firm. Na pomoc przedsiębiorcom państwo przeznaczy łącznie 212 mld złotych.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/rzadowy_pakiet_pomocy_dla_firm,4340

 

 

GAZETA LEŚNA na kwarantannę

Aby umilić Wam czas w kwarantannie, redakcja GAZETY LEŚNEJ zdecydowała się udostępnić swój ostatni numer GAZETY LEŚNEJ za darmo do czytania w internecie.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/gazeta_leSna_na_kwarantanne,4339

 

 

Michał Woś - Minister Środowiska zarażony koronowirusem

Jak napisał na jednym z portali społecznościowych Michał Woś - Minister Środowiska - wynik jego testu na obecność koronawirusa jest pozytywny.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/michal_wos_-_minister_Srodowiska_zarazony_koronowirusem,4337

 

 

Dyrektor Generalny LP objęty kwarantanną

Jak podał portal onet.pl, Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych jest objęty kwarantanną w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 

http://firmylesne.pl/lista/lasy-panstwowe/pokaz/dyrektor_generalny_lp_objety_kwarantanna,4335

 

 

Pismo PIGPD do dyrektora LP

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wysłała pismo do dyrektora Lasów Państwowych w związku z ograniczeniami handlu i funkcjonowaniem przemysłu drzewnego, powstałymi przez epidemię koronawirusa.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/pismo_pigpd_do_dyrektora_lp,4336

 

 

Zmiana terminu targów Agrotech i Las-Expo w Kielcach - komunikat

Targi Kielce zmuszone epidemią koronawirusa zmieniają termin targów Agrotech i Las-Expo.

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/zmiana_terminu_targow_agrotech_i_las-expo_w_kielcach_-_komunikat,4333

 

 

 
 

#koronawiruswlesie #lesnynews #zostanwdomu

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE