oleje Klimowicz Neste
Informacje

Koronawirus, a składki do ZUS [aktualizacja 21.03.2020 r.]

Dodano: 21.03.2020

Zakład Ubepieczeń Społecznych opublikował na swojej stronie wzór wniosku dla przedsiębiorców, dzięki któremu można odroczyć płatność składek na 3 miesiące lub rozłożyć taką płatnośc na raty. Niestety wymagane dane sięgają kilku lat wstecz, co jest nie lada utrudnieniem.


[aktualizacja 21.03.2020 r.] - Prezydent RP zapowiedział umorzenie składek ZUS z trzech miesięcy dla mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnionych.

 

Wnioski dokumentów można pobrać pod linkami:

 

Wniosek dla osób nieprowadzących pełnej księgowości

 

Wniosek dla osób prowadzących pełną księgowość

 

 

Szczegóły na ten temat można znaleźć pod adresem:

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/ulgi-dla-przedsiebiorcow-w-zwiazku-z-koronawirusem/2545842?fbclid=IwAR3126NPBohopoQvscN2fy5WqXV1pQ16IEi__BOO_nNfY8ontOfiRsQkxbg

 

 

 

[aktualizacja 21.03.2020 r.]

Jednak jak się okazuje nie jest to prosta sprawa. Jedna z firm, która złożyła jeden z powyższych wniosków otrzymała od ZUS odpowiedź (którą opublikowano na jednym z portali społecznościowych), a w niej okazuje się, że od odroczonych w czasie składek pobrana zostanie opłata prolongacyjna, w wysokości połowy kwoty naliczonych odsetek za zwłokę. Dodatkowo ZUS ma prawo do zabezpieczenia na składnikach majątkowych przedsiębiorcy lub hipotece, przedsiębiorca musi uregulować koszty egzekucyjne należne dyrektorowi ZUS. Konieczne jest również przedstawienie całego stosu dokumentów, poświadczających stan majątkowy przedsiębiorcy oraz oświadczenie o stanie rodzinnym, a także przedsiębiorca musi terminowo opłacić składki, które są wymagane po złożeniu wniosku o odroczenie składek. Poniżej prezentujemy opublikowane pismo (dane wrażliwe zostały usunięte).

 

 

 

 

Dzisiaj, tj. 21.03.2020 r. Andrzej Duda, Prezydent RP zapowiedział, że składki do ZUS za 3 miesiące zostaną umorzone dla mikroprzedsiębiorstw (do 9 osób zatrudnionych) i samozatrudnionych, jeśli ich przychody spadły o więcej niż połowę w stosunku do lutego 2020 roku. Na razie jednak to są tylko obietnice, a do zmiany prawa potrzebna jest specustawa, aby założenia mogły wejść w życie. Nie wiadomo kiedy pojawi się jej projekt i kiedy zostanie uchwalona.

 

 

 

 

Więcej informacji dotyczących wpływu koronawirusa na branżę leśną znajdziesz w serwisie specjalnym - klikając w poniższy link:

KORONAWIRUS W LESIE - SERWIS SPECJALNY

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/koronawirus_w_lesie_-_serwis_specjalny,4341

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE