Kirdzik
WBleasing
Informacje

Konferencja naukowa o Puszczy Białowieskiej

Dodano: 13.12.2016

W dniach 30 listopada – 2 grudnia 2016 r. odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa Projektu LIFE+ ForBioSensing PL Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych.

 

 

Tematyką Konferencji był aktualny stan Puszczy Białowieskiej na podstawie pierwszych wyników Projektu.

 

Co z tą Puszczą? Takie pytanie dotyczące Puszczy Białowieskiej zadają od dawna publicznie ekolodzy, pracownicy puszczańskich nadleśnictw, zulowcy pracujący na tym terenie i wielu innych.

A odpowiedzieć próbują naukowcy. Może nie tyle, co z tą Puszczą robić, ale co tam się właściwie dzieje.

Bo o tym co robić, muszą zdaniem naukowców zdecydować politycy i władze państwa.

 

„Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych” (uff, przepraszam, ale dla porządku muszę podać nazwę projektu) to prowadzone przez Instytut Badawczy Leśnictwa badania naukowe finansowane w głównej mierze z pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej (projekt Life).

Aktualne wyniki zaplanowanego na sześć lat projektu zostały zaprezentowane na konferencji, która odbyła się na przełomie listopada i grudnia 2016 r. w Białowieży.

 

 

 

Faktem jest, co zainteresuje przedsiębiorców leśnych, że pozyskanie w Nadleśnictwie Białowieża, z uwagi na ekologiczne ograniczenia jest na tak niskim poziomie, że jak mówią miejscowi leśnicy, tutejsze zule padają.

 

Jedno co robią, to powalają (i zostawiają na miejscu leżące i kłujące w oczy turystów) suche drzewa wzdłuż drogi Hajnówka – Białowieża po to, by nie zagrażały przejeżdżającym samochodom. Sam jadąc tą drogą kilkukrotnie na początku grudnia widziałem te prace wykonywane z użyciem wciągarki.

 

Widok tych leżących drzew jest opłakany. Ale trzeba mieć świadomość, że tak duża koncentracja martwych drzew jest właśnie tu, wzdłuż drogi, w Rezerwacie Szafera.

 

 

Więcej o samej konferencji można znaleźć na stronie www.ibles.pl

 

 

RJ

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE