stihl wiosna
Informacje

Kolejna interpelacja ws. zuli

Dodano: 14.04.2020

Do naszej redakcji dotarł tekst interpelacji z biura senatora Leszka Czarnobaja w sprawie zuli.

 

 

Poniżej tekst interpelacji (pisownia oryginalna):

 

 

Szanowny Panie Ministrze!

 

W dobie narastającego kryzysu gospodarczego i panujące j pandemii wiele firm i przedsiębiorstw zagrożonych jest upadłością i zamknięciem. Tarcza antykryzysowa jest niewystarczająca i wybiórcza, co prowadzi do tego, iż wiele firm, nie znajduje w niej pomocy.

 

W tym trudnym czasie zgłaszają się do mojego Biura przedsiębiorcy którzy na rynku są już od kilkudziesięciu lat a obecnie stają przed trudnymi wyborami czy zamknąć firmę i zwalniać pracowników.

 

Jednym z sektorów, który został bez pomocy tarczy to przedsiębiorcy leśni, świadczący swoje usługi w sektorze leśno-drzewnym i współpracujący z przedsiębiorstwem Lasy Państwowe. Są to małe i średnie firmy działające od dwudziestu – trzydziestu lat. Z tego co przekazali mi przedsiębiorcy z mojego terenu, Lasy Państwowe wstrzymują współprace z nimi, nie zlecając zaplanowanych robót i wycofując się z już zleconych, w efekcie te małe przedsiębiorstwa tracą front pracy, ponieważ ich wysoce specjalistycznych usług nie potrzebuje żaden inny działający w tym obszarze podmiot. Brak kontaktu i współpracy z Lasami Państwowymi jak i wieloma nadleśnictwami skutkują w wielu sytuacjach groźbą bankructwa ZULi. W trosce o swoją i swoich pracowników przyszłość właściciele wypracowali wspólne stanowisko które zawiera poniższe postulaty:

 

  • zapłacenie firmom leśnym za wszystkie prace już wykonane. Odebranie zerwanego drewna i zapłacenie za pozyskanie i zrywkę, zlecenie zrywki drewna już pozyskanego i leżącego na lesie lub zapłacenie za dokonane pozyskanie.
  • zlecanie firmom leśnym przez nadleśnictwa jak największej ilości prac hodowlanych lub wszystkich poza wstrzymanym pozyskaniem. Chodzi o to, by firmy te miały jakiekolwiek przychody pozwalające na utrzymanie pracowników. Mam sygnały o ograniczaniu prac odnowieniowych. Utrzymanie zleceń dla ZULI to sprawa kluczowa.
  • jeśli jest możliwość skrócenia terminu płatności za usługi. Wychodząc na przeciw trudnościom dopuszczamy też rozwiązanie, gdzie nadleśnictwo przeciwnie - wydłuży termin płatności za prace hodowlane, ale dzięki temu prace te zostaną zlecone, a opłacone np. po 60 dniach. Najważniejsze jest utrzymanie ciągłości pracy firm.
  • zahamowanie pracy maszyn należących do LP i skierowanie ew. tych prac do firm leśnych.
  • dopuszczenie wszędzie gdzie to możliwe mechanizacji prac. Mam sygnały o niedopuszczenia do sadzenia sadzarkami. To zupełnie niezrozumiałe, w sytuacji, gdy sadzenie mechaniczne pozwala pracować w mniejszych grupach pracowników.
  • nie naliczanie kar za opóźnienia w wykonaniu prac.

 

Zatem moje pytanie do Pana Ministra, jak ministerstwo planuje pomóc ZULą i czy przedsiębiorcy mogą liczyć na Pańską pomoc w realizacji w/w postulatów?

 

 

Drugi wątek tematu który chciałbym poruszyć to prace nad nową wersją tarczy antykryzysowej. Poniżej kilka istotnych spraw z punktu widzenia prowadzących ZULe, które powinny się znaleźć w nowej odsłonie tarczy:

 

  • Zwolnienie z ZUS dla wszystkich firm wykonujących usługi leśne, zarówno mikroprzedsiębiorców jak i firm małych (średnie są rzadkością, to raczej małe, rodzinne biznesy). W umowach z Lasami Państwowymi jest zapisany obowiązek utrzymywania przez cały okres umowy (najczęściej cały rok lub dłużej) określonej liczby etatów. Jest to niezbędne, aby w sytuacja „odblokowania gospodarki” możliwy był szybki powrót do pracy dla zapewnienia drewna przemysłowi drzewnemu.
  • Określenie z przedstawicielami różnych środowisk strategii wspólnego przejścia przez kryzys przez branże leśną i drzewną. Określenia, jak długo spodziewamy się przestoju w pracy, jakie prace zostaną przesunięte na czas późniejszy, a jakie w ogóle nie wykonane itp. Pozwoli to nam dostosować nasze firmy do planowanych działań.
  • Możliwie najszersze i najszybsze informowanie o bieżącej sytuacji przez Lasy Państwowe (planach wstrzymywania prac, innych działaniach wpływających na firmy leśne). Część nadleśnictw przekazuje takie informacje, inne milczą, co utrudnia przedsiębiorcom leśnych opracowanie strategii przetrwania kryzysu.
  • Zlecanie prac z zakresu hodowli lasu, skoro prace z zakresu pozyskania drewna, z uwagi na brak popytu na drewno, zostały wstrzymane. Skoro Lasy Państwowe wymagają od nas w umowach na wykonanie prac utrzymania odpowiedniej liczby pracowników, to powinny zapewnić dla tych pracowników front pracy.

  

Z góry serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź i zrozumienie problemów tych małych przedsiębiorstw które stały się nierozerwalnym ogniwem Polskich lasów, tych setek przedsiębiorców i ich rodzin, którzy w tych niepewnych czasach chcieliby utrzymać firmy i zapłacić zatrudnianym przez siebie pracownikom.

 

 

Łącze wyrazy szacunku

 

Leszek Czarnobaj

 

Senator R.P.

 

 

 

 

Więcej informacji dotyczących wpływu koronawirusa na branżę leśną znajdziesz w serwisie specjalnym - klikając w poniższy link:

KORONAWIRUS W LESIE - SERWIS SPECJALNY

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/koronawirus_w_lesie_-_serwis_specjalny,4341

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE