mdl witkowski
Informacje

Finlandia. Budowa największego zakładu przetwórstwa drewna

Dodano: 22.03.2021

Metsä Fibre, część Metsä Group, zbuduje gigantyczny zakład przetwórstwa drewna w Kemi w Finlandii. Wartość inwestycji wynosi 1,6 mld euro i jest największą inwestycją fińskiego przemysłu leśnego w Finlandii, a także największym zakładem przetwórstwa drzewnego na całej półkuli północnej.

 

 

W najbliższych latach inwestycja ta będzie oznaczała również szanse rozwoju dla zagranicznych dostawców, zarówno w zakresie samej budowy, wyposażenia fabryk i rozbiórki starej celulozowni, oraz związanych z tym projektów infrastrukturalnych. Szacuje się, że przy budowie zakładu pracować będzie około 15 000 osób.

 

Budowa zakładu zajmie około dwa i pół roku – powinna zakończyć się w trzecim kwartale 2023 roku.

 

Ponadto Grupa Metsä buduje najnowocześniejszy tartak na świecie w Raumie w Finlandii. Inwestycje te wg inwestorów w znaczący sposób przyczynią się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Drewno przetwarzane w fabryce będzie pochodziło z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, a jego pochodzenie będzie zawsze znane. Zakład będzie przetwarzał rocznie około 7,6 miliona metrów sześciennych papierówki, czyli o 4,5 miliona metrów sześciennych więcej niż obecna celulozownia w Kemi. Drewno powinno pochodzić głównie z fińskich, a w przyszłości także ze szwedzkich lasów.

 

Nowy zakład przetwórstwa drzewnego w Kemi będzie produkował rocznie około 1,5 miliona ton pulpy z drewna twardego i miękkiego oraz wiele innych produktów, takich jak pelety drzewne, terpentyna, biogaz, kwas siarkowy i olej sosnowy. Ponadto będzie produkować 2 TWh odnawialnej energii elektrycznej rocznie, co odpowiada 2,5% całkowitej produkcji energii elektrycznej w Finlandii.

 

 

 

 

Źródło: silvarium.cz, fot. pulpapernews.com

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE