stihl
Informacje

Dementi drzewiarzy [aktualizacja]

Dodano: 04.01.2019

Przedstawiciele organizacji i przedsiębiorstw przemysłu drzewnego, którzy uczestniczyli w posiedzeniach Zespołu Celowego powołanego przez Dyrektora Generalnego LP, wystosowali pismo do Ministerstwa Przedsiębiorczości i technologii oraz Ministerstwa Środowiska, a także dyrektora generalnego LP, w którym dementują pogłoski rozpowszechniane rzekomo przez pracowników Lasów Państwowych, jakoby to drzewiarze byli odpowiedzialni za "ewidentne fiasko rozwiązań zastosowanych do procedury tzw. sprzedaży otwartej drewna na 2019 r.".

 

 

Według sygnotariuszy oświadczenia (pismo podpisało 12 przedstawicieli), na spotkaniach w których udział biorą osoby z LP, upubliczniana jest fałszywa informacja, iż to osoby z ww. Zespołu Celowego miały wywierać presję na LP, aby na tzw. sprzedaż otwartą trafiło aż 30 proc. z całej puli surowca drzewnego przeznaczonego do sprzedaży w 2019 roku.

Pozostałe 70 proc. miało trafić do zakładów, które są "tradycyjnymi odbiorcami" (z odpowiednią historią zakupów drewna).

 

Decyzję o takiej proporcji sprzedaży ogłosił na odbywającej się w Poznaniu konferencji KOOPDREW, w dniu 10 września br., Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP.

W kręgu zainteresowanych podmiotów rozwiązanie to było sporym zaskoczeniem. Przedsiębiorcy bowiem proponowali, aby ta proporcja wynosiła odpowiednio 10 i 90 procent.

 

Lasy Państwowe tłumaczą się, że powodem do takiego podziału puli drewna jest rzekoma opinia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nt. projektu zasad sprzedaży na 2019 r., nakazująca takie właśnie „otwarcie” rynku. Niestety, jak zaznaczono w piśmie, argument ten nie może znaleźć potwierdzenia, gdyż po pierwsze: - członkom Zespołu Celowego opinia taka nie została udostępniona, mimo pisemnych wniosków w tej sprawie (założono zatem, że prawdopodobnie w ogóle nie istnieje) oraz to, że jeszcze niedawno UOKiK nie miał nic przeciwko sprzedaży niemal 100 proc. drewna tradycyjnym odbiorcom z pominięciem jedynie kilku procent drewna z „puli rozwojowej”.

 

Drzewiarze zarzucają także, że PGL Lasy Państwowe w sposób arbitralny, jednostronny i bez ich zgody wprowadziły nowe zasady sprzedaży drewna, a pełną odpowiedzialność za tę sytuację ponosi Dyrektor Generalny LP, który potwierdził wprowadzenie nowych zasad swoim podpisem na wprowadzających je Zarządzeniach i Decyzjach.

Ponadto wzywają dyrektora LP Andrzeja Koniecznego, aby "spowodował zaniechanie rozsiewania przez przedstawicieli Lasów Państwowych nieprawdziwych, szkalujących drzewiarzy informacji i doprowadził do zdementowania już ogłoszonych".

 

Całość skierowanego pisma, oraz oświadczenie Przedsiębiorców drzewnych możecie przeczytać klikając TUTAJ

 

Przypomnijmy, duża ilość drewna skierowanego na sprzedaż w dogrywkach i niejasne kryterium tzw. geografi spowodowało m.in. rozdrobnienie zakupionej masy drewna na dużą liczbę powierzchni, co oczywiście utrudnia przedsiębiorcom zaplanowanie prac i zapewnienie konkretnych dostaw surowca.

 

Więcej o problemach z tegoroczną sprzedażą drewna (na rok 2019) możecie przeczytać pod linkiem:

http://firmylesne.pl/lista/lasy-panstwowe/pokaz/problemy_ze_sprzedaza_drewna_w_lp_aktualizacja,4098

 

[aktualizacja]

 

W poniższym linku publikujemy odpowiedź DGLP na oświadczenie drzewiarzy:

Oświadczenie DGLP z dn. 21.12.2018 r.

 

Do tej odpowiedzi Dyrektora Generalnego LP ustosunkowali się ponownie sygnotariusze pierwszego pisma. Odpowiedź znajdziesz klikając w link poniżej:

Odpowiedź drzewiarzy na Oświadczenie DGLP

 

 

 

 JH

Zdj. awesomeearthmovers.com

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE