WBleasing
Informacje

Czerwona mapa lasów

Dodano: 23.03.2021

Od wczoraj w internecie ogromną popularnością cieszy się mapa pokazująca "wycinki w lasach". Niemal cała Polska jest tam na czerwono, znaczy będą ciąć... No, jednak nie do końca.

 

 

Mapę zamieszczono na stronie nieformalnej inicjatywy "Lasy i obywatele". Firmuję ją Marta Jagusztyn, która na stronie pisze: "...Lasy Państwowe chciały nam w Szuminie, w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym wyciąć las. I to metodą rębni zupełnej, czyli „do gołej ziemi”. Ryzyko wycinki w bezpośrednim sąsiedztwie wsi zmobilizowało naszą społeczność lokalną. Zaczęliśmy rozmawiać z Lasami Państwowymi, powołaliśmy też lokalne stowarzyszenie. Poznałam ludzi z innych części Polski chroniących swoje lasy. Dzwonili ludzie z pytaniami jak to robić. Uznałam, że warto zacząć dokumentować wiedzę o skali społecznego ruchu na rzecz lasów w różnych częściach Polski oraz stworzyć platformę, która umożliwi dzielenie się doświadczeniami".

 

Jak czytamy w opisie mapy: "Mapa obrazuje wszystkie pododdziały leśne z Banku Danych o Lasach, w których zaplanowano rębnie w bieżących Planach Urządzenia Lasu. Mapa nie pokazuje planowanych trzebieży."

 

Dane do mapy zaczerpnięto z Banku Danych o Lasach, czyli jak czytamy na stronie www.bdl.lasy,gov.pl, hurtowni danych o lasach wszystkich form własności na terenie Polski. BDL finansowany jest ze środków funduszu leśnego Lasów Państwowych.

 

Mapę można powiększać, by zobaczyć konkretne oddziały leśne.

 

Dlaczego na mapie jet tak wiele czerwonych obszarów? Czy te wszystkie lasy zostaną lub już są wycięte?

 

NIE!

 

Na mapie zaznaczone na czerwono są wszystkie oddziały leśne, w których w ciągu 10 lat (bo na taki okres robi się Plany Urządzenia Lasu) są już wykonane lub będą prowadzone jakieś prace w ramach rębni.

 

A rodzajów rębni jest wiele, niektóre oznaczają wycinkę na raz całego drzewostanu, ale wiele zakłada stopniowe usuwanie drzew i wprowadzanie na ich miejsce nowych.

 

I autorzy mapy to uczciwie zaznaczają. Gdy powiększy się jakiś czerwony obszar pokazuje się okienko, a na nim często napis głosi, że w danym obszarze przewiduje się np. "wycinkę 30% starych drzew w formie dziur na całej powierzchni w ramach rębni gniazdowej IIIA (w dwóch etapach)", albo "wycinkę prawie wszystkich drzew na części powierzchni", i podana jest ta część powierzchni.

 

Tyle że na mapie na czerwono zaznaczona jest nie ta część powierzchni, ale cały obszar oddziału czy pododdziału (wydzielenia).

 

Jak to wygląda w praktyce? Oto przykład:

 

 

Na zdjęciu widać po lewej stronie fragment mapy inicjatywy "Lasy i obywatele". Jest tu zaznaczony na czerwono cały poddodzial 113b i informacja, że "przewiduje się wycinkę prawie wszystkich drzew na części powierzchni (1,83 ha) w ramach rębni zupełnej IB".

 

Na Mapach Google (fragment zdjęcia po prawej stronie) widać, że wykonano już rębnię IB na części poddodziału, właśnie na ok. 1,8 ha (obszar zaznaczony zółtym kolorem).

 

Ale na mapie po lewej na czerwono zaznaczony nie jet ten obszar 1,8 ha, gdzie faktycznie wykonano rębnie, ale cały poddodział o wielkości 6,8 ha.

 

Czyli w tym wypadku cięcie było na powierzchni 1,8 ha, a na czerwono zaznaczono obszar 6,8 ha, czyli prawie 4 razy większy.

 

Mapę, jak wszystkie dane, trzeba więc czytać ze zrozumieniem.

 

 

Link do mapy:

https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twoj-las.html

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE