stihl
Informacje

Biskup Janiak, a leśnictwo

Dodano: 22.05.2020

Film „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich  ma już ponad 6 mln wyświetleń na YT. Jednym z bohaterów filmu jest bp. Edward Janiak, któremu twórcy filmu zarzucają krycie pedofilów, a który, o czym może nie wszyscy wiedzą, ma dużo wspólnego z leśnictwem.

 

 

Bp. Janiak, obecnie biskup diecezjalny w Kaliszu, przez wiele lat, w ramach Konferencji Episkopatu Polski, pełnił funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. Innymi słowy, był krajowym duszpasterzem leśników. W 2015 roku zastąpił go na bp. Tadeusz Lityński.

 

Dlaczego akurat biskup Janiak? Ano dlatego, że jak czytamy w jego oficjalnej biografii na stronie diecezji, po Technikum Przemysłu Leśnego w Sobieszowie koło Jeleniej Góry rozpoczął studia na Wydziale Leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej (dziś: Uniwersytet Przyrodniczy) w Poznaniu. Po ukończeniu II roku studiów i zaliczeniu wszystkich egzaminów przerwał dalszą naukę na tej uczelni i w 1973 r. wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

 

Jak podaje notka biograficzna, w 2004 r. za działalność duszpasterską i społeczną wśród leśników został „Leśnikiem Roku” i otrzymał „Dębową Statuetką Przeglądu Leśniczego”.

 

W filmie „Zabawa w chowanego” bp. Janiakowi zarzuca się nie reagowanie lub wręcz krycie przypadków pedofili w kościele. Prymas Polski abp. Wojciech Polak oświadczył, że w tej sprawie mamy do czynienia z brakiem podjęcia działań po otrzymaniu informacji, nie wypełnieniem obowiązków przez przełożonego nałożonych przez prawo kościelne.

 

Prymas Polak wysłał w tej sprawie do Stolicy Apostolskiej prośbę o wszczęcie postępowania, dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania.

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE