proml ponsse

Kara za brak OZE?

Dodano: 14.12.2014

Polska może zapłacić karę za niewdrożenie unijnej Dyrektywy 2009/28. Za obciążeniem Polski karą pieniężną jest rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Melchior Watheleta. Uważa on, że nałożenie kary jest uzasadnione nie tylko ze względu na brak wdrożenia dyrektywy o OZE, ale również i ze względu na brak współpracy z Komisją Europejską.

Dyrektywa 2009/28, która jest przedmiotem sporu z Komisja Europejską, ustala ramy prawne pozwalające na osiągnięcie celu Unii Europejskiej w 2020 roku jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20% w stosunku do roku 1990, oraz podniesienie udziału energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych do 20% w końcowym raporcie brutto, a także zwiększenie wydajności energetycznej w Unii o 20%. Dodatkowo, dyrektywa ta doprecyzowuje krajowe cele procentowe, a także nakłada obowiązek zapewnienia odpowiednich zachęt legislacyjnych oraz stworzenia stosownych procedur administracyjnych i regulacyjnych.
Skarga wniesiona na Polskę do Trybunały Sprawiedliwości optuje za ukaraniem Polski z jednej strony za nieprzyjęcie niezbędnych przepisów legislacyjnych do wdrożenia dyrektywy, a z drugiej strony o braku poinformowania Komisji o ewentualnych instrumentach wdrażających. Kara o jaką wnioskuje Komisja Europejska została ustalona w wysokości 61 380 euro za każdy dzień opóźnienia od dnia ogłoszenia wyroku w omawianej sprawie.

Więcej o tym temacie tutaj.

Źródło: ebiomasa.pl

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE